Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени изследват устойчивостта на зеленчуците към промените в климата

Снимка: NatGenCrop

NatGenCrop е български научен проект, който се реализира от Изследователския Център по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив. Целта му е подобряване на хранителните свойства на зеленчуците и устойчивостта им към климатичните промени. За проекта, който може да допринесе за развитието на земеделието у нас и да повиши нивото на работа на научна дейност, разказва д-р Емил Вътов – участник в изследователския процес.

Проектът NatGenCrop има две основни насоки – научна и социално-икономическа. От чисто научна гледна точка проектът е фокусиран върху две колекции от зеленчуци – едната съдържа 152 сорта домата, а другата обхваща 174 сорта пипер.

Д-р Вътов обяснява: "Тези колекции са селектирани от доста сортове, които се намират на Балканския п-в и на други континенти. В тях има естествена вариация на вкус, мирис, форма цвят, но също така и на издръжливост на стрес. Крайната цел на проекта е да анализира тези вариации и да ги изпозлва с цел подобряване на хранителните свойства и устойчивост на стрес."

От социално-икономическа гледна точка изследователската работа може да повиши добивите и качеството на тези значими култури в полза на производителите и консуматорите, изтъква ученият.

Проектът NatGenCrop се осъществява в рамките на европейската програма ERA Chairs, която е с краен срок до 2028 година, разказва д-р Вътов. Целта на проекта е да бъде формиран междунаден екип с висока експертиза, за да се повиши нивото на научната дейност, подчертава гостът и допълва, че обучението на докторанти в областта на растителната системна биология и на биотехнологията също е заложено в проекта. Към момента са обявени позиции за привличане на млади учени.

По думите на д-р Вътов първият етап на научния проект вече е преминал и извършената изследователска дейност е позитивно оценена от ЕК и от независим експерт. Научният екип е осъществил профилиране на химичното и биохимичното съдържание на подбраните сортове и експериментите за издръжливост продължават.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05