В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е разгледана в по-широкия контекст на етиката, пола и спорта, където тези три аспекта често се преплитат и водят до сложни етически дилеми.
Събеседник по темата е Васил Лозанов, учител по философия и заместник-директор в 164 ГПИЕ "Мигел де Сервантес" в София, както и докторант в секция "Етически изследвания" в Института по философия и социология при БАН. Той коментира ситуацията, като подчерта, че спортът е арена, където често се разиграват етически концепции, важни за обществото като цяло. Той отбелязва, че в случая с двете боксьорки липсват достатъчно ясни данни, което затруднява научния подход към проблема. Според него крайностите в двете противоположни позиции – от една страна, че състезателките са напълно жени, и от друга, че те притежават ХУ хромозома, което традиционно се свързва с мъжкия пол – не успяват да обхванат цялата сложност на ситуацията.
Лозанов подчертава, че Международната боксова асоциация не предоставя достатъчно информация за направените тестове, като единственото твърдение е, че двете състезателки имат ХУ хромозома. Това обаче не отрича факта, че те са родени и израснали като жени, и техните документи го потвърждават. Ситуацията става още по-сложна, ако се вземе предвид концепцията за нетипичното полово развитие (DSD), което обхваща различни състояния, някои от които са по-чести от очакваното.
В същото време Лозанов напомня, че преди около 25 години Международният олимпийски комитет (МОК) се отказа от генетичните тестове, считайки ги за нарушаващи човешкото достойнство. Той подчертава, че двете боксьорки са хора, които заслужават уважение и не нарушават правилата на спорта.
В заключение Лозанов акцентира върху необходимостта от обществена воля за създаване на справедливи правила, които да включват всички, а не да ги изключват. Според него въпросът за участието на тези състезателки е хуманистичен и много чувствителен, изискващ внимателно разглеждане, с цел да се намери начин за тяхното включване в спорта, а не лесно дисквалифициране.
Чуйте разговора в звукови файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg