Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на тракийски доспехи бележи началото на празниците в Казанлък

| обновено на 20.08.24 в 10:52
Снимка: Община Казанлък

Постерната изложба "Доспехите на тракийските владетели", подредена на витрината на Културно-информационния център в Казанлък, постави символичното начало на тазгодишните Празници в Долината на тракийските царе.

Тя е резултат от съвместен научен проект на Националния археологически институт (НАИМ) с музей при Българската академия на науките (БАН) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за комплексно изследване на тракийско защитно въоръжение с цел анализ и оценка на развитието на военното дело в Тракия.

Изложбата е израз на доброто сътрудничество на НАИМ с местния Исторически музей "Искра", посочи по време на откриването директорът на музея в Казанлък д-р Момчил Маринов. Тя е резултат от съвместната работа на 21 български и два румънски музея. Според него изложбата показва от една страна майсторството и безусловното умение на тракийските занаятчии, а от друга страна тя е препратката към вярванията на траките, които, въпреки многото открития и на археолози и изследвания на изкуствоведи и учени в областта, все още остават загадъчна страница. Д-р Маринов подчерта, че информацията, която дават платната, е изключително богата и поднесена по много достъпен начин.

Експозицията включва 16 постера, посветени на отделните типове въоръжение, но в тях са показани и иконографски паметници, представящи тракийски воини, посочи гл. ас. Калоян Праматаров. Той обясни, че изложбата разказва и за влиянията, които тракийското военно дело оказва върху съседни народи и съответно влиянията, които съседните народи оказват върху него.

В постерите публиката може да види още представителните воински артефакти, както и такива, които разкриват митологията и религията на траките, коментира гл. ас. Праматаров и благодари на казанлъшкия музей за поканата и гостоприемството. 

По материали от БТА


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10