Етнографският музей "Етър" става на 60 години. За историята на музея и празненствата по повод годишнината – разговор в "Нашият ден" с уредника Румяна Денчева.
"Етърът“ е създаден през 1964 година като етнографски парк-музей и вече 60 години ни пренася в света на възрожденските българи. Освен музей "Етърът" е и център за проучване на традиционната култура на балканджиите.
"Още при създаването желанието на Лазар Донков, инициатор и първи директор на музея, е било да се съхрани традиционният бит на хората от Централна Стара Планина. Балканджиите освен етнографска група са население с много буден ум, с прогресивност в начина на мислене, образованието и квалификацията. Нормално се получава така, че това население е в основата на бъдещата България.", разказва Денчева.
Индустриализацията, новите обществени отношения и технологически възможности довеждат до изчезването на редица традиционни български занаяти. Това, по думите на Дечева, е естествен процес, тъй като занаятите се раждат и поддържат от потребностите на хората. Например мутафчийството е заличено поради факта, че в днешно време никой няма нужда от кожени дисаги за пренасяне на стоки с кон или магаре. Работата на един музей е да документира и пази паметта за тези битови характеристики, пояснява Денчева.
Етнографският музей "Етър" посреща своята 60-годишнина с нов модернизиран център, обновени и някои съвсем нови експозиции. Някои от атракциите и заниманията са насочени към деца и представляват семейна игра. Според своите интереси посетителите могат да се включат в различни демонстрации и програми, разказва Денчева.
На 7 и 8 септември предстои традиционният празник на пестила – типично балканджийски продукт или така наречения "габровски шоколад". Пестилът е сладко изделие, което се прави от сини сливи и навремето е било по-ценено и от хайвера, обяснява Денчева. По време на празника, който обичайно привлича много посетители, се приготвя пестил по традиционна рецепта и се правят различни занаятчийски демонстрации.
Сред най-големите атракции в "Етър" е Саковата къща – емблематична постройка от средата на XIX век, построена по поръчка на заможен габровски търговец. На втория етаж на къщата може да бъде видяна експозиция, представяща градския бит на едно възрожденско семейство с по-добри финансови възможности. На първи етаж е експонирана историята на къщата и на рода, чиято съдба е свързана опълченците на Шипка. Вече има и 3D модел на къщата, чиито модули малките посетители могат да сглобяват.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg