Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Чавдар Ангелов:

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

4
147 години от Шипченската епопея
Снимка: БТА

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята. 

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.

Д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк музей "Шипка-Бузлуджа" – поглед към вековете, Шипченската епопея и Паметника на свободата – 60 години след създаването на музея – директно включване от връх Шипка:

Д-р Чавдар Ангелов"Надявам се, че гледаме назад през вековете с добра перспектива, както са гледали с вяра в бъдещето и бранителите на прохода. Благодарение на тази вяра те са удържали на напъна, което довежда до това, че опитите на Османската империя да преходи Стара планина в стратегическо настъпление, което да изхвърли Руската армия на север от река Дунав, са осуетени безвъзвратно."

Точно в 11 часа започна церемонията по поднасянето на венците и цветята на тържествения подход към Паметника на свободата. 

"Това е държавна церемония и се надявам, че всички, които се включват в нея, ще подходят с необходимото уважение. Особено представителите на българските държавни институции, защото, няма какво да крием, през последните години, особено на третомартенските чествания, станахме свидетели на доста нелицеприятни сцени... и се случи нещо абсолютно недопустимо – да се обръщаме българи срещу българи, нещо, което не би радвало българските опълченци, ако имаха възможност да ни видят. 

Надявам се да станем свидетели на една достатъчно тържествена и представителна церемония, с която българската държава и българският народ за поредна 147-а година да покажат преклонението и уважението си към руските офицери и войници от отряда на ген. Столетов и Руската императорска армия и българските опълченци, които, в хода на тази поредна и последна за 19 век Руско-турска война, съумяха с личната си саможертва и геройство да доведат нещата дотам, че след почти 500 години да бъде възстановена българската държавност и българският народ да получи възможността чрез един силен инструмент, какъвто е националната държава, да кове съдбините си сам."

Д-р Ангелов подчерта, че докато съществува и един българин на тая земя, споменът за тези епични моменти от историята ни винаги ще бъде жив.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки – БТА, БГНЕС, ФС на Чавдар Ангелов

По публикацията работи: Милена Очипалска и Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05