Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята.
Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.
Д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк музей "Шипка-Бузлуджа" – поглед към вековете, Шипченската епопея и Паметника на свободата – 60 години след създаването на музея – директно включване от връх Шипка:
"Надявам се, че гледаме назад през вековете с добра перспектива, както са гледали с вяра в бъдещето и бранителите на прохода. Благодарение на тази вяра те са удържали на напъна, което довежда до това, че опитите на Османската империя да преходи Стара планина в стратегическо настъпление, което да изхвърли Руската армия на север от река Дунав, са осуетени безвъзвратно."
Точно в 11 часа започна церемонията по поднасянето на венците и цветята на тържествения подход към Паметника на свободата.
"Това е държавна церемония и се надявам, че всички, които се включват в нея, ще подходят с необходимото уважение. Особено представителите на българските държавни институции, защото, няма какво да крием, през последните години, особено на третомартенските чествания, станахме свидетели на доста нелицеприятни сцени... и се случи нещо абсолютно недопустимо – да се обръщаме българи срещу българи, нещо, което не би радвало българските опълченци, ако имаха възможност да ни видят.
Надявам се да станем свидетели на една достатъчно тържествена и представителна церемония, с която българската държава и българският народ за поредна 147-а година да покажат преклонението и уважението си към руските офицери и войници от отряда на ген. Столетов и Руската императорска армия и българските опълченци, които, в хода на тази поредна и последна за 19 век Руско-турска война, съумяха с личната си саможертва и геройство да доведат нещата дотам, че след почти 500 години да бъде възстановена българската държавност и българският народ да получи възможността чрез един силен инструмент, какъвто е националната държава, да кове съдбините си сам."
Д-р Ангелов подчерта, че докато съществува и един българин на тая земя, споменът за тези епични моменти от историята ни винаги ще бъде жив.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимки – БТА, БГНЕС, ФС на Чавдар Ангелов
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg