Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Снимка: фондация „Темпо“

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с възможно най-малки разходи и без "победи" на едни страни за сметка на други.

В хода на играта участниците обсъждат и търсят решения на проблемите и в крайна сметка стигат до извода, че в общия ни свят всички сме свързани и печалбата на всяка цена не е цел, която води до мир, просперитет и щастие. При вземането на решение участниците трябва да си отговарят на три основни въпроса: "Можем ли да си го позволим?", "Има ли смисъл?", "Можем ли да живеем с последствията?".


Играта се провежда в продължение на 5 дни по 4 часа в групи от 25-35 участници. Водещите са специално обучени.

В България след прекъсване от няколко години играта ще се проведе от 10 до 14 септември във Варна с деца от 9 до 11 години. Водеща ще бъде Милена Ленева, изпълнителна директорка на фондация "Темпо". В рубриката "Всичко за образованието" тя казва, че едно от най-важните неща в играта е, че в нея се включват млади умове, които може да разиграят варианти на решения, за които възрастните е възможно дори да не са се сетили. Играта е ценна и с това, че въвежда децата в сфера, която ги подготвя да осмислят собствената си роля в света, чиито създатели ще бъдат след години. Добре е, че това става преди те да са обременени от модели, които очевидно не решават проблемите на света.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: фондация "Темпо"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03