Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитални двойници – за и против

За и против дигиталните двойници на Вазов и Господинов

Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова
Снимка: БНР

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек?

Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт?

Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда?

“Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността нашата лична идентичност да сдобие безсмъртие чрез дигиталните данни за нас. 

Поводът за тази дискусия е филм от предстоящото издание на фестивала “София ДокуМентал”, който разказва за общуване с починали близки, чрез техните дигитални аватари. Разговор за идентичността, дигиталните ни двойници и степените на човешко.

С участието на Радина Владимирова от "София ДокуМентал", Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг, и Георги Караманев, програмист и журналист

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43

Тошка Иванова – между убежната точка и убежищата

От днес до 20 юли в галерия "Лампион" може да бъде видяна изложбата живопис на Тошка Иванова. Авторката, която е психодрама експерт, не определя себе си като художник, но цял живот рисува. Заглавието на изложбата "Убежищни точки" е игра на думи – между убежищата в нас и убежната точка в рисуването, споделя в "Нашият ден" Иванова...

публикувано на 14.07.25 в 12:09

Фестивалът "Девет слона": Градът като галерия, сцена и място за срещи

В каква атмосфера протича второто издание на фестивала "Девет слона" и кои са акцентите в програмата до края на седмицата  – разговор в "Нашият ден" с куратора Виктория Драганова . За фестивала , който превръща София в сцена, галерия и място за нови връзки, Драганова казва: " Искаме да споделим историите на града, да поканим жителите да се..

публикувано на 14.07.25 в 11:02