Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят Апостол Апостолов.
Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни, където хората са носили продукцията си, за да произведат сладкия продукт, подобен на мед, разказва Апостолов.
Растението захарно сорго е с африкански произход и навлиза в Южна Европа през XIX век. В България то е познато като захарна метла. Принадлежи към зърнените култури, прилича на царевица и е сухоустойчиво поради мощната си коренна система, обяснява Апостолов.
Крайният продукт – маджун или петмез – се получава след изстискване и сгъстяване на сока от стеблото на захарното сорго. Резултатът е сладка и гъста течност, богата на витамин В, магнезий и антиоксиданти.
Семената на захарното сорго са безглутенови и могат да бъдат смелени в брашно. Те са подходящ заместител на някои зърнени култури, а от тях могат да се правят и пуканки, разказва Апостолов.
Учредителят на "Ботаника Лайф" споделя, че от няколко години фондацията провежда безплатни работилници за производство на маджун с образователна цел. Инициативата стартира като експеримент, но днес нейните организатори са се превърнали в експерти.
Все повече хората търсят здравословни продукти и маджунът може да стане по-масов на пазара стига да има хора, които да се ангажират с производствения процес, по думите на Апостолов.
В края на разговора гостът отправя покана: "С най-голямо желание искам да поканя слушателите на програма "Христо Ботев" в село Надарево, което се намира между Шумен и Търговище. Този път датите на работилницата са между 19 и 22 септември. Можете да се обадите на телефоните на фондация "Ботаникал Лайф" или просто да проверите на уебсайта. Много ще се радвам да имаме по-широка аудитория тази година."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg