Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зам.-министър Илко Ганев: Работещите на територията на сценичните изкуства да мислят в какво възпитават публиките

"Здравей, как си, приятелю" на "Аполония"

Севар Иванов: В момента целият Созопол е една голяма сцена!

Музикалният театър гостува на Празниците на изкуствата "Аполония" със своя мюзикъл по песните на Стефан Диомов "Здравей, как си, приятелю" на 1 септември от 21 ч. в Амфитеатъра на Созопол. 

Емблематичната и обичана от всички поколения песен на "Тоника" e избрана за заглавие на мюзикъл, създаден специално за Музикалния театър. Идеята е на Еделина Кънева, либретото е на Юрий Дачев,  а координатор на проекта  е Пеньо Пирозов. Диригент – Георги Милтиядов. Режисьор – Камен Воденичаров. Музиката на спектакъла вплита в себе си нови аранжименти на едни от най-красивите песни на композитора Стефан Диомов.

Севар ИвановЕто какво сподели в "Артефир" за спектакъла актьорът Севар Иванов, който е асистент режисьор на Камен Воденичаров:

"Как съм? Изключително съм развълнуван от това, че съм тук на "Аполония". За първи път съм тук не като актьор, не аз да съм на сцената, много е напрягащо да си зад сцената и чисто организационно. Но да – добре съм. И се радвам, че дойдох в Созопол, за да си припомня тази енергия от творчество, изкуство. В момента целият Созопол е една голяма сцена!"

Зам.-министърът на културата и театрален режисьор Илко Ганев каза в "Артефир":

Илко Ганев"Чувствам се прекрасно и това, което правят Маргарита Димитрова и нейният екип, създава настроение, създава споделена общност и наистина усещане за някакъв различен свят, в който си дават ръка хора от различни области на изкуството на това одухотворено артмясто. Моята първа "Аполония" беше пред 20-тина години, когато наблюдават през огражденията, и още тогава знаех, че тук се случва нещо магично. 

Тези Празници на изкуствата са истински пример за непреходност, за нещо, което устоява на времето и на всякакви изпитания и предизвикателства. Щастлив съм, че имам този професионален ангажимент да замествам министъра на културата по време на откриването, а и успях да гледам няколко неща, които не бях гледал. 

Искам да поздравя директора на Музикалния театър Еделина Кънева, която наследи и доразви един прекрасен екип – правят изключителни неща. Публиката съпреживява случващото се на сцената – и чрез музиката, и чрез актьорските изпълнения – това е показателно, че това, което се случва, върви в правилната посока.

Би трябвало всички, които се работят на територията на театъра, на сценичните изкуства да се занимават с това в какво възпитават публиките, децата, младежите, учениците, студентите, както и публиките, до които не са достигнали. 

Другият аспект, в който трябва да разгледаме този въпрос, е нормативната база и изобщо административно-нормативната уредба – финансирането, за какво се харчат публичните средства, правилно ли се разходват данъците на хората, какви са политиките, които следва да се развиват, бюджетните програми... 

Има и положителна посока. За първи път културата разполага с такъв рекорден бюджет и би било грехота той да се разходва неправилно, безразсъдно и безотговорно."

Разговора на Таня Димова с актьора Севар Иванов и със зам.-министъра на културата Илко Ганев можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки – Музикален театър и Таня Димова, БНР, и личен архив на Севар Иванов

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима са претендентите за театралната награда "Слави Шкаров" тази година

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..

публикувано на 23.04.25 в 16:18
Кирил Кадийски

Кирил Кадийски: За поезията и второто значение на думите

Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..

публикувано на 23.04.25 в 16:00
Проф. Михаил Неделчев

Проф. Михаил Неделчев представя "Литературният персонализъм"

За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..

публикувано на 23.04.25 в 15:54
рок легендата Пийт Таунзенд

"Тревожни години" от рок легендата Пийт Таунзенд

Излезе от печат "Тревожни години", дебютен роман на рок легендата Пийт Таунзенд, съосновател, водещ китарист и текстописец на една от най-влиятелните рок групи на XX век. Книгата представлява стъписваща въртележка от незабравими герои, видения за рая и ада и размисли за творчеството, гениалността, лудостта и безпокойствата на съвременния живот...

публикувано на 23.04.25 в 15:33
д-р Дочка Кисьова-Гогова

Изкуствоведът Дочка Кисьова представя "Въведение в историята на плаката"

Книгата на д-р Дочка Кисьова-Гогова е учебно пособие, предназначено за студентите от четвърти курс на специалността "Плакат и визуална комуникация" в Националната художествена академия. В рамките на текст от 160 страници се резюмира историята, спецификата и функциите на плаката, включително и предплакатни форми. Предговорът е от проф. д-р Иван..

публикувано на 23.04.25 в 14:56