Музикалният театър гостува на Празниците на изкуствата "Аполония" със своя мюзикъл по песните на Стефан Диомов "Здравей, как си, приятелю" на 1 септември от 21 ч. в Амфитеатъра на Созопол.
Емблематичната и обичана от всички поколения песен на "Тоника" e избрана за заглавие на мюзикъл, създаден специално за Музикалния театър. Идеята е на Еделина Кънева, либретото е на Юрий Дачев, а координатор на проекта е Пеньо Пирозов. Диригент – Георги Милтиядов. Режисьор – Камен Воденичаров. Музиката на спектакъла вплита в себе си нови аранжименти на едни от най-красивите песни на композитора Стефан Диомов.
Ето какво сподели в "Артефир" за спектакъла актьорът Севар Иванов, който е асистент режисьор на Камен Воденичаров:Зам.-министърът на културата и театрален режисьор Илко Ганев каза в "Артефир":
"Чувствам се прекрасно и това, което правят Маргарита Димитрова и нейният екип, създава настроение, създава споделена общност и наистина усещане за някакъв различен свят, в който си дават ръка хора от различни области на изкуството на това одухотворено артмясто. Моята първа "Аполония" беше пред 20-тина години, когато наблюдават през огражденията, и още тогава знаех, че тук се случва нещо магично.
Тези Празници на изкуствата са истински пример за непреходност, за нещо, което устоява на времето и на всякакви изпитания и предизвикателства. Щастлив съм, че имам този професионален ангажимент да замествам министъра на културата по време на откриването, а и успях да гледам няколко неща, които не бях гледал.
Искам да поздравя директора на Музикалния театър Еделина Кънева, която наследи и доразви един прекрасен екип – правят изключителни неща. Публиката съпреживява случващото се на сцената – и чрез музиката, и чрез актьорските изпълнения – това е показателно, че това, което се случва, върви в правилната посока.
Би трябвало всички, които се работят на територията на театъра, на сценичните изкуства да се занимават с това в какво възпитават публиките, децата, младежите, учениците, студентите, както и публиките, до които не са достигнали.
Другият аспект, в който трябва да разгледаме този въпрос, е нормативната база и изобщо административно-нормативната уредба – финансирането, за какво се харчат публичните средства, правилно ли се разходват данъците на хората, какви са политиките, които следва да се развиват, бюджетните програми...
Има и положителна посока. За първи път културата разполага с такъв рекорден бюджет и би било грехота той да се разходва неправилно, безразсъдно и безотговорно."
Разговора на Таня Димова с актьора Севар Иванов и със зам.-министъра на културата Илко Ганев можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Музикален театър и Таня Димова, БНР, и личен архив на Севар Иванов
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg