Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от вечерта на "Аполония" в памет на Людмил Тодоров

4
Людмил Тодоров
Снимка: ИК "Ентусиаст"

Две книги на Людмил Тодоров – сборникът с три новели "Посланичката" и книгата с четири неекранизирани сценария "От какавидата до пеперудата. Незаснето" – бяха представени по време на "Аполония" в памет на светлата творческа личност, която напусна този свят миналата година.

В репортаж за "Артефир" чуваме думите на Златна Костова, Георги Лозанов и Ивайло Христов от вечерта на събитието.

Костова разказва, че "Посланичката" е деветата по ред книга на Людмил Тодоров, който през последните години пламенно редактира своето литературно творчество и сам създава този триптих от повести. 


"В тези три новели може да бъде видян Людмил от всичките му страни.", заявява Костова и допълва, че освен за автора всеки читател ще научи по нещо и самия себе си. Това е така, защото преживе Тодоров наблюдава света с очите на художник и това личи и в литературното, и във филмовото му битие на творец. Ето защо неговите близки решават да издадат и книгата "От какавидата до пеперудата", която съдържа някои от незаснетите сценарии на режисьора.


По думите на Лозанов, като писател, Людмил Тодоров заслужава да бъде разглеждан от най-добрите литературни критици. "Коварно е, когато талантът не е един.", казва Лозанов поради факта, че Тодоров остава в съзнанието на аудиторията основно като режисьор, а това, че той е добър съвременен писател остава прикрито.

"Едно произведение е равно на прочитите които успява да предизвика.", казва Лозанов и изразява своята сигурност, че "Посланичката" и останалите литературни творби на Людмил Тодоров ще бъдат утвърдени като важна част от българската литература.


Ивайло Христов определя книгата "От какавидата до пеперудата" като нещо, което досега не е виждал – нереализирани сценарии, които се четат като завършен литературен продукт. По думите на Христов филмите на Тодоров са истински и разбираеми, защото Тодоров е хитър слушател и наблюдател в живота. "Героите му са интелигентни, топли,  смислени и можещи хора, в които, от друга страна, бушуват всякакви демони.", казва Христов.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл:  

Людмил Тодоров е режисьор и сценарист на филмите "Миграцията на паламуда" (2012), "Шивачки" (2007), "Емигранти" (2002), "Двама мъже извън града" (1998), "Приятелите на Емилия" (1996), "Любовното лято на един льохман" (1990), "Бягащи кучета" (1989), "Цветове в тъмнината" (1987).

Българските читатели го познават и като автор на книгите "Да изгубиш Мечо Пух" (1988), "Хроника на една любов" (1993), "Хроника на едно пропадане" (2000), "Шлеп в пустинята" (2013), "Скептици" (2013), "С череша се задави косът" (2016). Миналата година излезе романът му "Смяна на оптиката".

Снимки: ИК "Ентусиаст", "Аполония"

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Магичните пейзажи и интериори на Алберт Хаджиганев

В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..

публикувано на 03.04.25 в 17:35
Динко Стоев

Новият ужас в картините на Динко Стоев

Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..

публикувано на 03.04.25 в 16:28

Три поколения немски художници в "Риволи"

Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..

публикувано на 03.04.25 в 16:20

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19