Музиката е феномен, който може да възпитава, да разказва истории, да променя нагласи и да формира вкусове. Певецът Христо Паскалев, известен у нас и в чужбина като Паскал е живото доказателство за силата на музиката като средство за дипломация и културно общуване.
В "Нашият ден" разговаряме са Паскал за албума "Шлагерите на Европа", в който певецът изпява по една шлагерна песен от всяка от 15-те страни членки на ЕС.
Проектът е на сдружение "Спектър 21 век" и е посветен на първото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.
В своята творческа биография Паскал създава богат репертоар от над 250 песни на повече от 20 езика, събрани в цели 11 албума. Певецът е гастролирал из целия свят и е носител на множество награди. Изявява се често пред дипломатическия корпус и пее с уважение и любов към всеки език и всяка култура.
Като разностранен и многоезичен изпълнител Паскал приема задачата да състави албума, правейки подбор сред предложенията на европейските посолства.
"Пътувайки из всички тези страни, не мога да не направя реверанс към изкуството, което е емблема.", заявява Паскал, за когото музиката е душевността на един народ.
"Посланието на музиката е това, което представя страните. Ако дипломатите погледнат изкуството на народите, те никога няма да намесят политически форми за забрана на различните изкуства в света. Изкуството само по себе си е най-големият посланик на дипломацията.", казва Паскал, който със своя глас заличава границите.
Чуйте разговора в звуковия файл:
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg