Музиката е феномен, който може да възпитава, да разказва истории, да променя нагласи и да формира вкусове. Певецът Христо Паскалев, известен у нас и в чужбина като Паскал е живото доказателство за силата на музиката като средство за дипломация и културно общуване.
В "Нашият ден" разговаряме са Паскал за албума "Шлагерите на Европа", в който певецът изпява по една шлагерна песен от всяка от 15-те страни членки на ЕС.
Проектът е на сдружение "Спектър 21 век" и е посветен на първото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.
В своята творческа биография Паскал създава богат репертоар от над 250 песни на повече от 20 езика, събрани в цели 11 албума. Певецът е гастролирал из целия свят и е носител на множество награди. Изявява се често пред дипломатическия корпус и пее с уважение и любов към всеки език и всяка култура.
Като разностранен и многоезичен изпълнител Паскал приема задачата да състави албума, правейки подбор сред предложенията на европейските посолства.
"Пътувайки из всички тези страни, не мога да не направя реверанс към изкуството, което е емблема.", заявява Паскал, за когото музиката е душевността на един народ.
"Посланието на музиката е това, което представя страните. Ако дипломатите погледнат изкуството на народите, те никога няма да намесят политически форми за забрана на различните изкуства в света. Изкуството само по себе си е най-големият посланик на дипломацията.", казва Паскал, който със своя глас заличава границите.
Чуйте разговора в звуковия файл:
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg