В епизод 554 "Трамвай по желание" среща своята публика с уникалния кърджалийски "глас на България" Мария Колева.
За широката публика у нас Мария става знаменитост, след като се проявява в "Гласът на България" през 2023 г. Там кърджалийката блясва като звезда в тима "Лечев".
Близките до нея обаче знаят, че първите музикални занимания на таланта са свързани с цигулката, която е неразделно с нея и до днес. Музиката успява да надвие дори увлечението по правото и историята. А пътните знаци на живота я отвеждат в САЩ, където търсещата себе си Мария завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз. Незнайно защо това се случва тъкмо в Елкарт, щата Индиана. Симптоматично е обаче, че някъде по това време градовете Елкарт и Кърджали се побратимяват. Дейв Милър, който тогава е кмет на американското градче, изиграва съдбоносна роля в биографията на младата кърджалийка.
А публиката и журито в "Гласът на България" Мария покорява с интерпретацията на незабравимия Prince и "Purple rain".
Важна част от портрета на Мария Колева е стремежът ѝ към добротворчество. Джаз-дамата оставя талант, име и сърце зад благотворителна кауза – лечението на съгражданката Таня Тончева, която е с тежко онкологично заболяване и се нуждае от спешна медицинска интервенция в чужбина. Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн и областният управител Никола Чанев застанаха твърдо зад тази кауза, ангажирайки се с организацията на благотворителен концерт на Мария Колева и отбор "Лечев" от хитовия музикален формат "Гласът на България".
Кое е това момиче? Мария е това момиче.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg