Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явлението Йоргос Лантимос и неговият филм "Благи деяния"

Време е да се забавляваме, развихрим, да се държим странно, да ближем кръв и плът и да се разголим, защото гръцкият режисьор Йоргос Лантимос ни кани на летен лагер и приказки край огъня с новия си филм "Благи деяния". След като предизвика истински фурор с последната си впечатляваща продукция "Клети създания", режисьорът-визионер, известен с мрачните си сюрреалистични разкази, събира любимите ни актьори за още едно нестандартно преживяване, което обещава да хипнотизира публиката за пореден път.

Антологията "Благи деяния" разглежда три самостоятелни истории, в които едни и същи актьори, сред които Ема Стоун, Джеси Племънс, Уилем Дефо, Маргарет Куали, Хонг Чау, Хънтър Шейфър, Джо Алуин и Мамуту Ати играят различен персонаж. Запознаваме се с мъж без право на избор, който се опитва да поеме контрола над собствения си живот; с полицай, който е разтревожен, че изчезналата му в морето съпруга се е завърнала и изглежда като друг човек; с жена, решена да открие конкретен човек със специални способности, на когото е предопределено да се превърне в изумителен духовен водач.

"Благи деяния е необикновено и провокативно кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.

Йоргос Лантимоспровокира с арт филмите си. Осъществява пробив в киното с "Кучешки зъб" през 2009 година, който печели наградата "Особен поглед" на кинофестивала в Кан. С "Омарът" (2015 г.) и "Убийството на свещения елен" (2017 г.) той се утвърждава като новатор в европейското кино, след поредни 3 и 1 отличия в Кан. Комерсиалният му "Фаворитката" (2018 г.) печели "Оскар". А за  следващия му филм "Клети създания" (2023 г.) киноакадемиците зад Океана го зарадваха с четири статуетки.

Още за Йоргос Лантимос и филма му "Благи деяния" от разговора на Велин Манов с кинокритика Зорница Аспарухова в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56