Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Маркова: От радиото до класната стая – пътят на преоткриването

| обновено на 16.09.24 в 12:18
Снимка: tourism.gornamalina.bg

Посрещаме първия учебен ден в училище "Космос", село Осоица. Откриването на това учебно заведение връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото.

Училището "Космос" не е просто ново учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от архитекти, учили в Италия, беше реставрирана, тя отново отвори врати като учебно заведение. Сега то се радва на международно признание, получавайки статут на Cambridge International School (Международно училище Кеймбридж), което дава на учениците възможност за обучение по световни стандарти.

Мария Маркова, бивш член на Управителния съвет на Българското национално радио, сподели в изнесеното студио за своето ново призвание и какво я е довело до преоткриването на смисъла в учителската професия. Промяната в нейния професионален път от високите постове в медиите към класната стая е свързана с усещането за необходимост и търсене на нови начини да бъде полезна.


"Усещам отново тази полезност, която с течение на времето, дали поради рутината, човек губи",  каза тя, подчертавайки важността на чувството за значимост в ежедневието. За Маркова това усещане, че помага на другите, се е завърнало с пълна сила в класната стая, след като в определен момент от своята кариера е стигнала до пореден кръстопът – ситуация, пред която всички се изправяме в живота.

"Още на входа разбрах, че това е моето място,“ споделя тя за своята първа стъпка в новото поприще. "Щастлива съм, че и те ме припознаха като техния човек." Преоткриването на професионалния път за Маркова идва с осъзнаването на собствените ѝ възможности и граници, което тя приписва на житейския опит и мъдростта, която идва с годините. "В годините, на които съм, човек вече знае какво може, къде трябва да опита и къде да се въздържи."

За Мария този процес не е свързан с предизвикателства или изпитания, а с откриване на себе си и на мястото, където може да приложи своите умения и опит по най-добрия начин. "Затова го наричам откривателство – знаеш какво можеш. Не предизвикваш себе си, не се пробваш, не опитваш",  добавя тя, с убеждение, че понякога не е необходимо да се впускаш в нови предизвикателства, а да откриеш мястото, където най-добре можеш да допринесеш.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На тринайсти без суеверия

В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..

публикувано на 31.03.25 в 16:45
Росен Маринов

Захвърлен в природата

Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..

публикувано на 31.03.25 в 15:10
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05