Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

Снимка: Личен архив

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката.

"Тайният оркестър" е камерен ансамбъл, съставен от млади музиканти, всеки от тях лауреат на множество национални и международни конкурси. Въпреки че оркестърът съществува едва от 2022 г., той вече успя да впечатли както публиката, така и критиците със своите изяви. Основната идея за създаването на този оркестър, както разказва диригентът Николай Стоев, се е родила съвсем спонтанно по време на неформален разговор на плажа. "Седяхме и обсъждахме различни идеи. В един момент си казахме – защо да не опитаме да създадем наш собствен оркестър?", сподели Стоев в предаването "Терра Култура". Няколко месеца по-късно, телефонът му звъни с покана: "Маестро, имаме оркестър, ще дирижирате". Така, след само 10 дни интензивни репетиции, първият концерт на "Тайният оркестър" се състоя на 11 юни 2023 г. в Музикалното училище.

Николай Стоев и Милена Борисова
Стоев също така споделя, че зад този спонтанен успех се крият години труд, енергия и огромна воля. Той подчертава, че най-важната сила на оркестъра е близостта между музикантите. "Ние сме изключително близки, казваме си всичко. Не става въпрос за това аз да налагам мнението си. Всички обсъждаме и вземаме решения заедно. Това, което ме мотивира да дирижирам, е искрата в погледите на музикантите – желание и ентусиазъм, които рядко се срещат."

Първоначално съставът на оркестъра се е сменял, но днес вече е стабилизиран и продължава да се разширява покрай предстоящите концерти. Съществуващите членове работят в изключителен синхрон, като всеки от тях допринася със своите идеи за репертоара. "Основно ние си измисляме програмите. Всеки казва какво му се свири и така си организираме концертите. Всяко мнение е важно за нас", разказа Стоев.

В предаването "Терра Култура" Милена Борисова, концерт майстор в оркестъра, сподели за своите емоции от първия учебен ден, който за нея е бил много вълнуващ. Тя също така разказа за началото на „Тайният оркестър“, като призна, че в началото не са вярвали, че проектът ще продължи. Въпреки това, музикантите успели бързо да се стиковат и решили да продължат напред. Милена отбеляза, че всичко започнало като шега, но впоследствие се превърнало в нещо много сериозно.

В началото съставът на оркестъра често се е променял, но вече от около 5-6 месеца има постоянен състав, състоящ се от талантливи музиканти, всеки от които е заслужил мястото си в групата. Оркестърът работи по програми, които самите музиканти измислят и организират заедно. Всеки член на оркестъра има право да предложи произведения, които би искал да свири, и по този начин се формира репертоарът на концертите. Милена подчерта, че всяко мнение е важно и допринася за крайния успех на оркестъра.

На този фон, предстоящото участие на "Тайният оркестър" заедно с Георги Черкин е поредният значителен етап в развитието на този уникален музикален проект.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38