На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката.
"Тайният оркестър" е камерен ансамбъл, съставен от млади музиканти, всеки от тях лауреат на множество национални и международни конкурси. Въпреки че оркестърът съществува едва от 2022 г., той вече успя да впечатли както публиката, така и критиците със своите изяви. Основната идея за създаването на този оркестър, както разказва диригентът Николай Стоев, се е родила съвсем спонтанно по време на неформален разговор на плажа. "Седяхме и обсъждахме различни идеи. В един момент си казахме – защо да не опитаме да създадем наш собствен оркестър?", сподели Стоев в предаването "Терра Култура". Няколко месеца по-късно, телефонът му звъни с покана: "Маестро, имаме оркестър, ще дирижирате". Така, след само 10 дни интензивни репетиции, първият концерт на "Тайният оркестър" се състоя на 11 юни 2023 г. в Музикалното училище.
Стоев също така споделя, че зад този спонтанен успех се крият години труд, енергия и огромна воля. Той подчертава, че най-важната сила на оркестъра е близостта между музикантите. "Ние сме изключително близки, казваме си всичко. Не става въпрос за това аз да налагам мнението си. Всички обсъждаме и вземаме решения заедно. Това, което ме мотивира да дирижирам, е искрата в погледите на музикантите – желание и ентусиазъм, които рядко се срещат."
Първоначално съставът на оркестъра се е сменял, но днес вече е стабилизиран и продължава да се разширява покрай предстоящите концерти. Съществуващите членове работят в изключителен синхрон, като всеки от тях допринася със своите идеи за репертоара. "Основно ние си измисляме програмите. Всеки казва какво му се свири и така си организираме концертите. Всяко мнение е важно за нас", разказа Стоев.
В предаването "Терра Култура" Милена Борисова, концерт майстор в оркестъра, сподели за своите емоции от първия учебен ден, който за нея е бил много вълнуващ. Тя също така разказа за началото на „Тайният оркестър“, като призна, че в началото не са вярвали, че проектът ще продължи. Въпреки това, музикантите успели бързо да се стиковат и решили да продължат напред. Милена отбеляза, че всичко започнало като шега, но впоследствие се превърнало в нещо много сериозно.
В началото съставът на оркестъра често се е променял, но вече от около 5-6 месеца има постоянен състав, състоящ се от талантливи музиканти, всеки от които е заслужил мястото си в групата. Оркестърът работи по програми, които самите музиканти измислят и организират заедно. Всеки член на оркестъра има право да предложи произведения, които би искал да свири, и по този начин се формира репертоарът на концертите. Милена подчерта, че всяко мнение е важно и допринася за крайния успех на оркестъра.
На този фон, предстоящото участие на "Тайният оркестър" заедно с Георги Черкин е поредният значителен етап в развитието на този уникален музикален проект.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg