Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Георгиев от "БОЕЦ":

Гражданският фронт е последният терен, който не е под контрола на мафията

Георги Георгиев
Снимка: БГНЕС

За престъпността в страната и реакцията на институциите в "Нашият ден" разговаряме с Георги Георгиев от гражданската организация "БОЕЦ".

В началото на разговора Георгиев заявява: "Когато на върха на страната стоят статуквото, мафията, компрометирани и корумпирани фигури, тогава престъпността обзема цялата страна."

Георгиев описва ярък и показателен пример за беззаконие и отсъствие на държавата в центъра на столицата. В централния софийски район между бул. "Христо Ботев" и Женския пазар ежедневно се извършват показни престъпления от всякакъв характер, а полицията бездейства. По думите на Георгиев посред бял ден на улицата се продават наркотици, извършва се нелегален мигрантски трафик, случват се сбивания и кражби. Хората, които живеят и работят там, не се чувстват в безопасност.

Заради бездействието на МВР инициативен комитет от жители на Район "Възраждане", подкрепени от Гражданско движение "БОЕЦ" организираха протест пред СДВР. Георгиев споделя, че е провел разговори с полицейски служители и е чул признания за служебни ограничения, наложени от ръководството.

Георгиев изтъква, че в отдалечените региони на страната и в малките населени места бездействието на държавните институции е същото, а хората са зависими и изнудвани от мафиотски сдружения.

След големите граждански протести преди няколко години обществото е допуснало тактическа грешка, по думите на Георгиев.

"Гражданите решихме, че сме си свършили работата и оставихме партиите и политиците да довършат работата.", казва Георгиев и добавя, че тези политически представители са се оказали неспособни да осъществят започнатата промяна.

"Наруши се сътрудничеството между гражданското общество и политическите сили, които заявяваха, че защитават нашите интереси. Последва сглобка с ГЕРБ И ДПС и бе постигнат ужасен резултат, разделящ цялото гражданско общество.", заявява Георгиев. Стига се до там, че Борисов и Пеевски биват реабилитирани, а мафията възвръща влиянието си в още по-голяма сила.

Казаното не цели да обезсърчи гражданското общество, а да го убеди в необходимостта от постоянна гражданска активност, подчертава Георгиев. Гостът призовава хората да водят битките си до край, да оказват натиск и контрол във всеки момент от политическия процес. Ето защо Георгиев призовава слушателите към избирателна активност.

Гражданската организация "БОЕЦ" неслучайно избира предизборния период, за който е характерна изострена чувствителност, за да повдигне въпроса за участието на бившия премиер Бойко Борисов в корупционна схема. Георгиев заявява, че има пряк свидетел на случилото се престъпление, който разказва от първо лице за схемата и участниците в нея. Гостът изтъква, че това е своеобразен тест и изразява готовност наличната информация да бъде предоставена на първият депутат, готов да огласи казуса и да предизвика реакцията на Прокуратурата.

Георгиев съобщава за най-актуалната акция на "БОЕЦ" от последните часове, свързана с поредния финансов "удар" на Пеевски този път спрямо ББР. Ръководството на банката е подписало договор за придобиване на активи за 27 милиона лева, като опрощава на свързана с Пеевски фирма кредит за над 75 милиона лева. По този начин Пеевски излиза с печалба 50 млн. лв. Повече информация може да бъде намерена на ФС на "БОЕЦ".

"Гражданският фронт е последният терен, който не е под контрола на мафията.", казва Георгиев в края на разговора и споделя стремежа да бъдат върнати самочувствието и вярата сред българското общество.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21