Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен, който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella Pratensis, ансамбъл "Хуелгас", консорт "Беншоа", Stile Antico, ансамбъл "Солацо", Vox luminis и още много други. Темата на изданието тази година беше Vox\Voces: връзката между едногласието и многогласието в западноедропейската ранна музика. С други думи, ролята на монодията като ядро в структурата на полифоничната тъкан. Това беше и обединяващата тематика на концертите в програмата, като различните състави се бяха възползвали да демонстрират разнообразните проявления на ролята на едногласната мелодия в западноевропейската музикална история.

Стратън Бул с ансамбъл Cappella Pratensis
Както хумористично обяснява Стратън Бул  артистичният директор на ансамбъл Cappella Pratensis – в програмната книжка на фестивала: "В началото беше линията. Музикалната линия. Мелодията. Фрагмент от хорал. Новосъздадена мелодия. Или може би съмнителна песен, чута предната вечер в кръчмата, която днес служи като основа за полифонична меса. Учени сме, че полифонията е едновременното звучене на множество мелодични линии, всички с еднакъв статут. Но в действителност в голяма част от случаите тази сложна фактура е резултат от силата на една предварително съществуваща линия, която е породила всички останали. Другите гласове на свой ред поемат различни роли. Всички полифонични линии са равностойни, но някои са по-равностойни от други. В началото беше линията: оттук започва историята на полифоничното сътворение".

Този вторник (24 септември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на съставите Cappella Pratensis, The Gesualdo Six, Cut Circle, "Перегрина", Profeti della Quinta и консорт "Беншоа".

Снимки: amuz.be
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Виенската държавна опера с нов прочит на "Така правят всички жени" от Моцарт и Лоренцо да Понте

В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..

публикувано на 18.01.25 в 08:05

Антон Гудов – един от носителите на старинната песенна традиция

Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..

публикувано на 15.01.25 в 11:15

Happy Birthday, Mozart в зала "България"

Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..

публикувано на 15.01.25 в 09:29
Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Sofia Free Jazz с Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..

публикувано на 14.01.25 в 21:08

Премиера от Албена Петрович-Врачанска в 1 студио на БНР

Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..

публикувано на 14.01.25 в 16:50