Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Независимостта, като синоним на свободата – преди и сега

Снимка: БГНЕС

В това издание на "Гласът на времето" се съпоставят два контекста - историческия и съвременния, а поводът е празника "Независимост на България".

"Независимостта на България беше зачеркната с две черти. Имаше поколения Българчета, които не знаеха какво е 22 септември. Свободата е осъществена независимост, а независимостта е реализирана свобода. Отричането или поставянето под съмнение на този празник - показва огромни дефицити. Чест и хвала на правителството на Александър Малинов, които през 1908 г. правят това" - това казва писателят, философ, главен редактор на "Култура" Тони Николов.

"Независимостта е величаво събитие", според проф. Веселин Методиев от Нов български университет. "Идеите на мястото на империите да възникват нови държави според собствената си представа за идентичност е печелившата идея на 19 век и ще получи своето развитие и в 20". Относно днешния контекст за проф. Методиев в България има хора, "които са лишени от национална идентичност. Те не разсъждават така - "Аз съм българин и трябва да се радвам на историята си и на съвременните си успехи, а живеят в някакви светове, които са мега митове. Това е увредено мислене".

Калин Манолов, Емил Джасим, Веселин Методиев, Даниел Ненчев
Независимостта според учителят Емил Джасим се е доказала при защитата на Съединението на България преди това. Той придава исторически факти и аргументи на тезата си, а за независимостта в съвременен контекст казва: "Наистина е важно да се отървем в пълнота от всички зависимости. Особено от Русия. И да имаме спокойствието да сме българи днес, с ясна разлика между добро и зло, с облекчението, че живеем на мирно място, с живот в добра среда."

Журналистът и издател Калин Манолов казва: "От североизток идва тоталитаризъм, коруптивен бизнес и организирана престъпност. На нея се гради за съжаление дълбоката държава, която владее номиналната българска държава, която е член на двата най-мощни съюза - Европейския съюз и НАТО. Русофилите твърдят, че сме "колониална държава", защото сме делегирали на Европейския съюз икономиката, а на НАТО сигурността, което е пълна глупост, разбира се. Когато подписваме такива договори, поемаме определени задължения. Но това, което не казват тези дезинформатори е, че всъщност всички страни членки на тези съюзи са поели същите задължения. И, че, ако има някаква зависимост - тя е обща на всеки от всеки и това дава сумарно обща независимост. Каквато всяка отделна страна, особено такава като България - трудно може да постигне със собствени усилия".

Снимки: БГНЕС, Надежда Московска
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30