Натура(та).
Някои я боготворят. Други я отричат.
Трети не са сигурни към коя група принадлежат.
Но натурата е навсякъде.
Около нас, във нас.
Неизбежна.
Тези, които я боготворят
и тези, които я отричат,
стигат до позицията си
по индивидуален път и причини.
Това е естествено.
Но тези причини и път са обусловени от,
и подложени на,
не индивидуално влияние,
а на колективно. Външно.
Това не е естествено.
Разликата между трите групи
се изразява в това, колко
и каква важност отдават
на колективния, външен натиск.
На колективното влияние.
И творим.
Думи на художника Иван Пазламачев, чиято самостоятелна изложба живопис се открива на 26 септември от 18.00 ч. в столичната галерия “Астри”.
Когато говорим за натурата, отбелязваме, че това е територията на Иван Пазламачев за последните двадесетина години. Вървял е към нея и я е достигнал в зрелостта си, преминавайки през абстракцията и различните актуални течения в живописта. Но натурата не е търсена като скъсен път към сетивността ни, който иначе бихме нарекли хиперреализъм. Резултат е от честното отношение и висока оценка както към живописта, така и към публиката, в която в крайна сметка резонира всичко, което бива излагано в галериите – отбелязва галеристката Вихра Пешева.
Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно.
Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква възхищение. Както и предизвиква самите нас и напомня за възможната свобода, която носим в себе си – каза за ”Артефир” Вихра Пешева.
Изложбата може да бъде видяна до 18 октомври в столичната галерия "Астри".
Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с галеристката Вихра Пешева и художника Иван Пазламачев в звуковите файлове.
Иван Пазламачев е роден в Ямбол през 1972 г. През 1987 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства в София. Още като ученик, през 1986, прави първата си самостоятелна изложба в родния град, която включва живопис и скулптура.
Съвсем млад, в зората на демокрацията, напуска България. През 1990 г. е в Германия, където организира две свои изложби, а от 1991 г. вече е САЩ, където живее и работи и до днес. Установява се в Ню Йорк и бързо навлиза в артистичните среди. В периода 1992-1995 завършва колежа "Сънбридж“ в Ню Йорк. Започват да излагат негови картини, участва в артистични резиденции, печели награди за високи постижения, в шоута и артистични стипендии.
През 1995 г. е първата му самостоятелна изложба в САЩ, даваща начало на десетки и десетки негови групови и самостоятелни изяви в Ню Йорк, Ню Джърси, Флорида, Маями, Калифорния, Лос Анжелис и др. Но връзката му с Континента не е изоставена – участва в изложби в Италия, във Франция (Салона), в Германия (БКИЦ), многократно в Ямбол, а от 2017 г. – и в годишните изложби на галерия "Астри“ ФОРМАТ 30/30. И веднага е забелязан от артистичните и колекционерски среди.
През 2002 г. след конкурс е приет в Профсъюза на сценичните работници в САЩ и оттогава работи за театрални постановки на Бродуей. По покана на сценографите рисува авторски произведения за два спектакъла през 2018 г. и 2022 г. в Ню Йорк.
Пет от албумите на американския саксофонист Стив Слейгъл са с обложки на Иван Пазламачев.
В Лунния Кодекс, Codex Nova – изстрелян на 15 февруари, кацнал на Южния полюс на Луната на 22 февруари 2024 г., чрез SpaceX Falcon 9/ GLL Lunaprise/ NanoFiche/ Intuitive Machines – Odysseus – програмата на НАСА за предаване и съхраняване на културното наследство на земляните, са включени 14 негови картини. Две от тях изложихме във ФОРМАТ 30/30 миналата година, а другите 10 Пазламачев показва сега в България, в първата си самостоятелна софийска изложба.
Снимките са предоставени от галерия "Астри"
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg