Представете си една историческа сграда, която внезапно се разпада пред очите ви, само за да се събере отново в нови, причудливи форми, обагрена в ярки цветове и озвучена с мощни мелодии. В съвремието сградите вече не се възприемат единствено като структури от бетон и стомана, а по-скоро като платна, върху които въображението може да се изрази по новаторски начини. Модерното изкуство излиза извън рамките на галериите и музеите, оживявайки върху фасадите на сградите с помощта на светлина и звук.
Какво е да носиш светлина върху сградите на света? На този въпрос отговориха Катрин Красимирова, Христина Иванова и танцьорката София Христова в интервю за рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Трите артистки споделиха впечатленията си от участието в един от най-големите фестивали за 3D mapping в Токио - "One minute projection mapping".
"Изкуството 3D mapping не просто украсява сградите, но ги и съживява. То може да бъде практикувано върху всякакви обекти", обясняват те. Техният проект се включва в конкурс, подобен на фестивала "Лунар" в София. За трета поредна година те участват в този голям международен фестивал, който съществува вече 12 години. С гордост споделят, че за втори път успяват да спечелят втора награда, използвайки различни подходи.
"Тази година решихме да изпробваме генерално различен подход, който ще даде тласък и в бъдеще като посока за правене на mapping", разказват те. Интересното този път е, че са решили да снимат самия материал и от него да създадат илюзия за пространство на сградата, включвайки живо тяло в него. Така са успели да създадат пространство, сякаш всяка част на сградата е затворена кутия.
"Идеята за снимките беше да бъдат направени в аквариум, напълнен с вода, а танцьорката София Христова да бъде вътре", разкриват те за интересния творчески процес. Всичко започва с вдъхновението от мита за Нарцис и Ехо, като дамите решават да пречупят мита и да направят така, че София да бъде Нарцис в проекта.
Тяхното иновативно и завладяващо изкуство продължава да носи светлина и живот на сградите по целия свят, превръщайки ги в платна за създаване на нови, фантастични реалности.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg