Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11-о издание на фестивала за иновативно изкуство "180 градуса"

Снимка: Стефана Петрова

София събира международни артисти от независимата сцена за иновативно изкуство "180 градуса". Със своето 11-о поредно издание фестивалът ще предложи разнообразие от събития с фокус върху експериментални интердисциплинарни формати.

Форумът обединява международни артисти от сферите на експерименталната музика, съвременния танц, пърформанса, визуалните изкуства и литературата, които ще представят своите интерпретации на тазгодишната фестивална тема: tacet. Фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена. Вече единадесет години форумът устоява като единственият форум у нас, посветен изцяло на артистичния процес и творческата непредвидимост.

Българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България) са само част от участниците от девет различни държави в единадесетото фестивално издание. Т

Тази година в програмата на фестивала влизат също лаборатории, работилници, дискусии, лекции и други изненади.

В рамките на програмата ще се състоят: Лаборатория за креативност за млади артисти (6 октомври, Swimming Pool), насочена към ученици от гимназиите по изкуства, фокусирана върху създаването и реализацията на интердисциплинарни оригинални концепции; Лаборатория за импровизация (1 и 2 октомври, Сцена "Централни хали"), също предназначена за ученици, които изследват абстрактни звуци и спонтанно създаване на изкуство; Лаборатория за композиция (6 октомври, Клуб на пътешественика), ориентирана към млади композитори, които търсят да обменят идеи и да получат персонализирана обратна връзка; Лаборатория за критично писане (септември – ноември 2024) за студенти и млади професионалисти, които желаят да усъвършенстват своите умения за критично писане, докато се ангажират със съвременно изкуство и Студентска лаборатория (10 октомври, Swimming Pool), обединяваща студенти от Германия, Италия и България в артистични колаборации. Всички желаещи да се включат в някоя от лабораториите могат да кандидатстват в отворените покани. Дискусията на тема "Културни партньорства: Пътища за сътрудничество в културния сектор" (5 октомври, Клуб на пътешественика) пък се фокусира върху иновативни и устойчиви културни партньорства и предизвикателствата и възможностите при сътрудничество в културата.

Фестивалът "180 градуса" ще се проведе между 4 и 11 октомври в клуб DOM, "Червената къща", лоф.тъ, Swimming Pool, Фабрика 126, Tell Me и "Клуб на пътешественика".

Още за фестивала за иновативно изкуство "180 градуса" от разговора на Велин Манов с артистичния директор и основател на форума Александър Хаджиев и хореографа Калина Георгиева в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10