Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановената Missa Scaramella

Консорт „Беншоа“
Снимка: binchoisconsort.com

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на MissaScaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен вид – само два от четирите гласа са запазени. В новия албум липсващите две партии – дисканта и тенора – са възстановени благодарение на задълбочените познания на тримата музиковеди за композиционния стил на Обрехт, както и за нотационните особености на музиката от тази епоха.

Консорт "Беншоа" представиха новата версия за първи път по време на концерт на фестивала "Дни на ранната музика" в Регенсбург през май тази година, а след това и в рамките на фестивала Laus Polyphoniae в Антверпен през август. Там Фабрис Фич също така изнесе лекция, в която демонстрира методите, които е приложил по време на реконструкцията. Той сподели следното: "не смятам, че съм успял да възстановя точно оригинала на Обрехт, но се надявам, че съм създал версия, която композиторът би могъл да разпознае като възможна".

Интересно е, че за записа на месата консорт "Беншоа" решава да употреби много по-суха акустика от тази, която обикновено се прилага при подобни ренесансови творби. Причината за това е убеждението на музикантите, че подобни меси са били изпълнявани рядко в централния кораб на големите църкви, а вместо това са звучали предимно в малките странични параклиси, където таваните са по-ниски, а по стените висят гоблени.

Този вторник (1 септември) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на консорт "Беншоа" на Missa Scaramella от Обрехт, както и на музика от Жоскен де Пре и Антоан Брумел.

Снимки: binchoisconsort.com

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Драмата на "Риголето" оживя на сцената на Старозагорската опера

В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..

обновено на 02.04.25 в 12:05

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45