Нека наречем "Х" точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме "за пред хората", който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами.
Текстове на източния поет и философ Омар Хайям се преплитат с авторските мисли на актьора Васил Дуев-Тайг и режисьора Боян Крачолов в моноспектакъла "Х", който може да бъде видян тази вечер в 19.30 ч. в независимото пространство за театър на Yalta Art Room.
Местата са ограничени.
Режисьорът Боян Крачолов разказва повече в "Артефир".
"В самата идея за заглавие "Х" има и един жест на зачеркване. Освен нещо, което ни насочва към неизвестност, има и една ситуация на опит за задраскване и заличаване на определени ситуации. Около това се завърта и целият спектакъл. Той се определя и от това, че цялостният контекст – не само локално, а и глобално – се радикализира. Съответно и опасностите, до които тази радикализация може да доведе – разпадане на обществото, сегментиране на малки групички, които не могат да намерят диалог помежду си, всяка с претенция за права над истината. Усещането за забрана и напрежение. Може би жанрът би бил театрална горчилка. "Аз"-ът е неотменима част от цялостната концепция на спектакъла."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Yalta Art Room и личен архив
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg