На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово.
В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева, преподавател по ръчна и машинна бродерия в Националната художествена академия, разкрива как традицията и съвременността могат да се преплетат в изкуството.
В интервю за предаването "Нашият ден" тя споделя: "Аз преподавам дисциплина "ръчна и машинна бродерия" в Катедра "Текстил - изкуство и дизайн", където се изучават традиционни ръчни занаяти. Това е като тъкане на хоризонтален и вертикален стан, плъстене, бродерия и други текстилни техники."
Според Дарманчева възможността да се изразяват идеи и емоции чрез текстилните техники е уникална. "При нас тези неща наистина вървят ръка за ръка", пояснява тя, подчертавайки, че студентите участват в изложби като "Нов прочит към традицията в текстила", които предоставят платформа за изразяване на новите идеи, свързани с традиционните занаяти.
"Ако минавате или ви е интересно, ви препоръчвам да посетите тази изложба. Там ще видите тъкани, плъст, бродерия, щампа – много интересни неща", добавя тя.
Д-р Дарманчева акцентира на еволюцията на мирогледа на хората, свързана с традиционните занаяти. "Традиционните занаяти са изработвани може би в по-сурови условия", отбелязва тя, обяснявайки как те са били предназначени за оцеляване. "Докато в момента можем да си позволим да ги правим за удоволствие".
Разговаряйки за техниките, тя дава пример с леенето на ръчна хартия, което е китайска традиционна техника. "Можеш да добавиш метални нишки, пластмаса, изкуствени нишки. Хартията не е само за писане или огъване на някакви предмети“, подчертава тя. Това според нея е провокацията – да придадеш друг живот на нещо, което си свикнал да виждаш по един начин.
Д-р Дарманчева, родена в Молдова, споделя своята история в предаването: "Дойдох в началото на 90-те, когато падна една епоха. Завърших НСА, специалност Текстил, след това продължих докторантурата си."
Тя разказва и за семейството си, за което ученето е било важно: "Три деца сме в семейството, винаги се е знаело, че трябва да се продължи с ученето, без значение какво."
Тя си спомня как е започнала да се занимава с текстилните занаяти: "Покрай моята баба плетях, шиех дрехи за кукли, много обичах да рисувам." Дарманчева говори и за запазването на българския диалект и традиции в Молдова, като добавя: "Съхранен е диалектният говор, има и чуждици, но езикът е нещо живо и се развива."
В края на разговора д-р Дарманчева обсъжда интереса на младите хора към специалността. Тя споделя: "Изкуството е провокация, младите хора, които решават да се занимават с изкуство, са будни и имат интерес."
Интересно е да отбележим, че в нейните курсове има младежи, въпреки че се приема, че специалността е основно женска.
"И това много ме радва“, завършва тя, с ясното убеждение, че традицията и съвременността могат да съществуват в хармония, вдъхновявайки нови поколения творци.
Чуйте в разговора в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg