Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да усъвършенстват непрестанно средствата за убиване?
Събеседници са полковник доц. Георги Маринов, ръководител в различни военни научноизследователски институти, автор на няколко десетки книги и учебници за историята и устройството на оръжията, Михаил Григоров, журналист, военен експерт и поет, и Лъчезар Лозанов, дългогодишен журналист във военни издания, поет.
Георги Маринов разказва за създателя на пушката "Бердана", за стрелковото оръжие, като фактор в съвременната война, за снайпера и неговото значение в миналите войни и в съвременните. Михаил Григоров се спира върху еволюцията на оръжията през вековете, но особено – за значението на технологиите в съвременната война и бъдещите такива, които той смята за неизбежни.
Анализира и икономическия фактор в съвременната надпревара във въоръжаването, като основен при избора на средства, и обръща внимание на привличането на най-добрите мозъчни капацитети в създаването на нови оръжия – и сега, и през цялата история на човечеството.
Лъчезар Лозанов говори за обстоятелствата, които обуславят култивирането на враждебност у различни групи хора и етноси – страхът, непознаването на другия, постоянната целенасочена пропаганда.
В разговора става дума и за изкуствения интелект, за прогнозите на фантастите, за евентуалните оръжия на бъдещето.
Снимка – Pixabay
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg