Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eпизод 557

Порода: холивудобългарин

Владимир Тодоров (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 557 "Трамвай по желание" среща своята публика със знаменития български и холивудски филмов режисьор, художник, аниматор и илюстратор Владимир Тодоров.

Автобиографичната книга на Владимир Тодоров "Холивудобългарин" имаше своята софийска премиера само преди дни. Тръгваме към Владо по най-кратките пътища към най-краткия портрет. Преди да прочетем книгата, нека направим кратка равносметка – какво знаем и какво не знаем за световноизвестният творец.

Най-кратко казано, той е познат като най-успелия българин в Холивуд.

Най-кратката справка пък сочи следното. Завършва НАТФИЗ и е приет в лондонското Amblimation Studios, собственост на самия Стивън Спилбърг – нещо, което той не знае, докато не постъпва на работа през 1990 г. Живее и твори в Лос Анджелис от 1997 г., когато става част последователно от "Уорнър брадърс" и "Сони". 

В биографията на Тодоров са записани продукции като "Алиса в Страната на чудесата" на Тим Бъртън, поредицата за Хари Потър, "Космически забивки", "Стюарт Литъл", както и по няколко филма на носителя на "Оскар" за "Форест Гъмп" Робърт Земекис – "Полярен експрес", "Беулф", "Майло на Марс", "Коледна песен", "Джак, убиецът на великани" с Юън Макгрегър и "РПУ На оня свят" с Джеф Бриджес. "Стюарт Литъл", "Хари Потър и философският камък", носителят на "Оскар" The ChubbChubbs! и др. 

Съвместно с Робърт Земекис работи върху дизайна на "Полярен експрес", "Беоулф", "Коледна песен". Създател е на два късометражни анимационни филма: "Трепет" (Flutter) и "Мечтател" (Dreamer), получили престижни международни награди. Автор е на книгите The Moon Rock, "Капризите на Оливър" (в съавторство с Боряна Тодорова) и "Архипелаг Ню Йорк".

Как изглежда холивудската филмова индустрия отвътре? Как са създадени визуалните образи на триглавото куче Пухчо, Волдемор, кентавъра и Стюарт Литъл? Има ли граници за въображението и творческото себеизразяване? Отговори на тези и много други естествени въпроси ще получите от автобиографичната книга на Владо Тодоров "Холивудобългарин" и от краткия негов радиопортрет в епизод 557 на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50