Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 559

Турнето

Тони Тонев (вляво) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 559 "Трамвай по желание" среща своята публика с винаги изненадващия актьор Тони Тонев.

Тони е фамилно обременен с театралното изкуство – баща му Васил и майка му Ружа, чехкиня по произход, са познати от столичната и извънстолична сцена в България. Самият Тони е роден в Пловдив и пътят му в изкуството тръгва в живописта. Но нелепа ситуация води до изключването му от Художествената гимназия и от това печели театърът.

Още в дебютните си години, след като завършва ВИТИЗ и преминава през кратко митарство в Хасковския театър, Тони попада в благодатната среда на родния Пловдив. Годината е размирна – 1989-а. Пред взискателната и граждански оживена местна публика е поставена пиесата на Стефан Цанев "Ивайло" – ярка притча за властта и препратка към Тодор Живков и неговото обкръжение. Съдбата изпраща младия Тони в подбрания за спектакъла актьорски кръг и Борис Панкин прави запомнящо се представление.

Нататък в своето творческо и житейско турне Тони Тонев участва в неизброими проекти в страната и зад граница. Паметни са професионалните му сработки с режисьори като Вили Цанков, Асен Шопов, Никола Петков.

Актьорът, който в различни периоди е също художник, музикант и радиоводещ, изповядва разбирането, че когато определени хора се срещат, това не е, защото "светът е малък", а защото съществуват непреодолими магнитни линии, предназначени за привличане на творчески натури. Така той обяснява необикновените си срещи в различни точки на света с личности като Николай Гяуров, Никита Михалков, Жан-Пол Белмондо.

Сякаш в унисон с чудноватата си биография, дълбоко в своя род Тони е потомствен барон – негов предтеча по майчина линия е бохемският аристократ Фон Руженберг.

С тези и още безчет чудати истории Тони Тонев изпълнява своето безспирно турне из сцените на театъра и улиците на живота.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25