В епизод 559 "Трамвай по желание" среща своята публика с винаги изненадващия актьор Тони Тонев.
Тони е фамилно обременен с театралното изкуство – баща му Васил и майка му Ружа, чехкиня по произход, са познати от столичната и извънстолична сцена в България. Самият Тони е роден в Пловдив и пътят му в изкуството тръгва в живописта. Но нелепа ситуация води до изключването му от Художествената гимназия и от това печели театърът.
Още в дебютните си години, след като завършва ВИТИЗ и преминава през кратко митарство в Хасковския театър, Тони попада в благодатната среда на родния Пловдив. Годината е размирна – 1989-а. Пред взискателната и граждански оживена местна публика е поставена пиесата на Стефан Цанев "Ивайло" – ярка притча за властта и препратка към Тодор Живков и неговото обкръжение. Съдбата изпраща младия Тони в подбрания за спектакъла актьорски кръг и Борис Панкин прави запомнящо се представление.
Нататък в своето творческо и житейско турне Тони Тонев участва в неизброими проекти в страната и зад граница. Паметни са професионалните му сработки с режисьори като Вили Цанков, Асен Шопов, Никола Петков.
Актьорът, който в различни периоди е също художник, музикант и радиоводещ, изповядва разбирането, че когато определени хора се срещат, това не е, защото "светът е малък", а защото съществуват непреодолими магнитни линии, предназначени за привличане на творчески натури. Така той обяснява необикновените си срещи в различни точки на света с личности като Николай Гяуров, Никита Михалков, Жан-Пол Белмондо.
Сякаш в унисон с чудноватата си биография, дълбоко в своя род Тони е потомствен барон – негов предтеча по майчина линия е бохемският аристократ Фон Руженберг.
С тези и още безчет чудати истории Тони Тонев изпълнява своето безспирно турне из сцените на театъра и улиците на живота.
Снимка – БНР
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg