Сам си, независимо дали си заобиколен от хора. Не те приемат, не те чуват, в един момент спира и да те интересува. Не ти е важно другите да те разбират, а ти самият да си наясно със себе си. Обаче се губиш. Губиш крилата си, полетът ти застива. Вече ти самият не се приемаш. Превръщаш се в аутсайдер, и то по собствено желание.
В интимния свят на човека, затворил се за света, навлиза режисьорът Ники Илиев с новия си филм "Без крила". Той всъщност разказва житейската драма на параолимпиеца Михаил Христов и се оказва един от малкото подобни филми на спортна тематика не само у нас, а в киното като цяло.
Идеята за "Без крила" хрумва на Башар Рахал, продуцент на филма и един от актьорите в него, който се вдъхновява от мотивационна лекция на Христов.
"Изначално винаги съм си мислел, че филмите, които правя, трябва да имат нещо, което ги обединява, и да носят нещо на хората. Реално, още отпреди, въпреки че много от филмите ми са били комедийни, винаги основната тема е била по някакъв начин да вдъхновявам хората. Когато Башар ми се обади, се замислих малко, защото е по-различно от това, което сме правили досега, но всъщност темата е същата – да се даде вдъхновение на други хора, за да може животът им да стане една идея по-добър или да им се даде кураж и мотивация за нещо", разказва режисьорът Ники Илиев.
По повод образа на аутсайдера, в който често сами се поставяме, допълва:
"Не исках просто да разкажем за човек, който губи ръцете си и след това преживява трудности със силата на волята, а по-скоро за човек, който не може да приеме себе си и се чувства като аутсайдер в кожата си. И тъй като той не се приема, съответно и другите не могат да го приемат. Той просто излъчва тази енергия. И докато не се приеме, докато не се освободи от втората протеза, той няма как да живее спокоен и свободен живот. Замислих се, че това е тема, която би могла да бъде свързана с живота на почти всеки човек, всеки зрител, защото всеки от нас по някакъв начин някога се е чувствал като аутсайдер или не е могъл да приеме нещо в себе си. Всеки би могъл да направи своя аналогия, гледайки тази история."
Стремежът на Ники Илиев е бил да създаде мейнстрийм драма, която да вълнува. Признава обаче, че трудно се постига тази златна среда.
От друга страна, кинокритиката оцени филма му. Според нея той е надскочил себе си с "Без крила" и определено се наблюдава израстване в работата му. Прави впечатление и че е един от малкото режисьори у нас, които се вслушват в мнението на критиците.
Въздействие във филма на Ники Илиев несъмнено оказва и достоверното присъствие на екрана на Наум Шопов, който се превъплъщава в Михаил Христов, както и новото откритие – Иван Иванов, който влиза в ролята на малкия Мишо.
"Без крила" тръгва по кината в цялата страна на 6 декември 2024 година.
Повече за работата по филма и за силата на вярата – тази на човека в себе си, но и тази на другите в него – чуйте от Ники Илиев в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg