Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бягайте за здраве

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

Познат шаблонен израз, който припознахме в навечерието на Софийския маратон, но през погледа на ортопеда и травматолога.

Гостът проф. Румен Кастелов е началник на клиника в Медицинския институт на МВР, познат като МВР-болница, опитен специалист и хирург. Поставихме акценти върху много проблеми и нюанси в ортопедията: битовите и спортните травми – професионални и аматьорски, счупванията, навяхването (или изкълчването). Коментирахме проблемите при износването на ставния хрущял, ошипяването, плоското стъпало и методите за тяхното диагностициране, лекарствена терапия или хирургично лечение.

Не останаха извън полезрението на опитния специалист проблемите на човешките стави във всички възрасти: при децата и младежите, при хората, натрупали повече години. "Остеопорозата е основен проблем при старите хора, особено при жените. Голям процент от счупванията в тази възраст се дължат именно на намалената костна плътност, а това често налага и поставянето на изкуствени стави. Добрата новина е, че ставното протезиране е на особена висота и качество в нашата страна" – подчерта проф. Румен Кастелов.

С нашия гост обсъдихме и различните аспекти на ортопедичната наука и практика и възможностите за роботизиране на процеса при поставянето на изкуствени стави. Проф. Кастелов подчерта, че не е далеч времето, когато, подобно на робота "Да Винчи" в гинекологията, в урологията и в общата хирургия, ще бъдат създадени и приложени роботизирани методи в травматологията.

Специалистът даде отговор и на слушателски въпроси, като най-голям интерес от тях предизвика питането за различните вируси и бактерии, причинители на болести по ставите. Поговорихме и за фалшивите реклами и подвеждащи съобщения в социалните мрежи, за безнаказаността на техните автори и липсата на регулация. Едно особено опасно явление по отношение на човешкото здраве и безопасност.


Следващото издание "За здравето" на 19 октомври ще посветим на дерматологията. Гост ще бъде д-р Димитър Черкезов, който ще разгледа различните аспекти на сезонните болести. Разбира се, с акцент върху есента, настъпващата зима и отражението на студа върху кожата.
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40