Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бягайте за здраве

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

Познат шаблонен израз, който припознахме в навечерието на Софийския маратон, но през погледа на ортопеда и травматолога.

Гостът проф. Румен Кастелов е началник на клиника в Медицинския институт на МВР, познат като МВР-болница, опитен специалист и хирург. Поставихме акценти върху много проблеми и нюанси в ортопедията: битовите и спортните травми – професионални и аматьорски, счупванията, навяхването (или изкълчването). Коментирахме проблемите при износването на ставния хрущял, ошипяването, плоското стъпало и методите за тяхното диагностициране, лекарствена терапия или хирургично лечение.

Не останаха извън полезрението на опитния специалист проблемите на човешките стави във всички възрасти: при децата и младежите, при хората, натрупали повече години. "Остеопорозата е основен проблем при старите хора, особено при жените. Голям процент от счупванията в тази възраст се дължат именно на намалената костна плътност, а това често налага и поставянето на изкуствени стави. Добрата новина е, че ставното протезиране е на особена висота и качество в нашата страна" – подчерта проф. Румен Кастелов.

С нашия гост обсъдихме и различните аспекти на ортопедичната наука и практика и възможностите за роботизиране на процеса при поставянето на изкуствени стави. Проф. Кастелов подчерта, че не е далеч времето, когато, подобно на робота "Да Винчи" в гинекологията, в урологията и в общата хирургия, ще бъдат създадени и приложени роботизирани методи в травматологията.

Специалистът даде отговор и на слушателски въпроси, като най-голям интерес от тях предизвика питането за различните вируси и бактерии, причинители на болести по ставите. Поговорихме и за фалшивите реклами и подвеждащи съобщения в социалните мрежи, за безнаказаността на техните автори и липсата на регулация. Едно особено опасно явление по отношение на човешкото здраве и безопасност.


Следващото издание "За здравето" на 19 октомври ще посветим на дерматологията. Гост ще бъде д-р Димитър Черкезов, който ще разгледа различните аспекти на сезонните болести. Разбира се, с акцент върху есента, настъпващата зима и отражението на студа върху кожата.
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05