Познат шаблонен израз, който припознахме в навечерието на Софийския маратон, но през погледа на ортопеда и травматолога.
Гостът проф. Румен Кастелов е началник на клиника в Медицинския институт на МВР, познат като МВР-болница, опитен специалист и хирург. Поставихме акценти върху много проблеми и нюанси в ортопедията: битовите и спортните травми – професионални и аматьорски, счупванията, навяхването (или изкълчването). Коментирахме проблемите при износването на ставния хрущял, ошипяването, плоското стъпало и методите за тяхното диагностициране, лекарствена терапия или хирургично лечение.
Не останаха извън полезрението на опитния специалист проблемите на човешките стави във всички възрасти: при децата и младежите, при хората, натрупали повече години. "Остеопорозата е основен проблем при старите хора, особено при жените. Голям процент от счупванията в тази възраст се дължат именно на намалената костна плътност, а това често налага и поставянето на изкуствени стави. Добрата новина е, че ставното протезиране е на особена висота и качество в нашата страна" – подчерта проф. Румен Кастелов.
С нашия гост обсъдихме и различните аспекти на ортопедичната наука и практика и възможностите за роботизиране на процеса при поставянето на изкуствени стави. Проф. Кастелов подчерта, че не е далеч времето, когато, подобно на робота "Да Винчи" в гинекологията, в урологията и в общата хирургия, ще бъдат създадени и приложени роботизирани методи в травматологията.
Специалистът даде отговор и на слушателски въпроси, като най-голям интерес от тях предизвика питането за различните вируси и бактерии, причинители на болести по ставите. Поговорихме и за фалшивите реклами и подвеждащи съобщения в социалните мрежи, за безнаказаността на техните автори и липсата на регулация. Едно особено опасно явление по отношение на човешкото здраве и безопасност.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg