В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" се разгледа тазгодишното издание на ученическия литературен конкурс "Бодлите на таралежите", който отличава най-добрите млади пера в България. Специален гост в ефира беше социологът Кънчо Стойчев, който е и председател на фондация "Братя Мормареви". Той разказа за 18-то поредно издание на конкурса и важността му за младите творци.
Жури, състоящо се от известни имена като Здравка Евтимова, Бойко Василев, Иво Сиромахов, Петър Чухов и Бойко Ламбовски, е присъдило награди на двама млади победители – Виктория Генова (7–10 години) за творбата "Сълзите на черницата" и Поля Лалева (11–14 години) за произведението "Човекът с маската". Допълнително, самите номинирани деца са провели явно гласуване, в което са избрали свои лауреати: Леон Петров и Лео Иванчев. Поощрения са получили и Симона Иванова, Леда Попова, Роберт Андреев и Леон Петров.
В своето интервю Кънчо Стойчев сподели важни мисли за ролята на грамотността в съвременното общество. Според него едно от най-важните определения за човека е това, че той е същество, което може да чете и пише. Въпреки това, той изрази притеснение, че през последното десетилетие четенето и писането все повече се пренебрегват за сметка на дигиталните екрани, които заемат централно място в живота на хората.
Социологът подчерта, че най-развитите нации са също така и най-образованите. В миналото България се е отличавала с висока грамотност, но в днешно време страната изостава в това отношение. Затова според него всяко усилие, насочено към стимулиране на младите хора да четат и пишат, е от ключово значение за бъдещето на нацията.
Кънчо Стойчев също така отбеляза, че детското въображение е изключително богато и е важно в каква посока ще поеме. Интересно за конкурса "Бодлите на таралежите" е, че децата имат право да посочат свой учител, който също да бъде награден. Освен оценките на журито, Стойчев подчерта, че има и още един важен елемент – оценките на самите деца.
Накрая, той сподели впечатленията си, че творбите на децата от провинцията често се отличават с по-голяма сила в сравнение с тези от големите градове и София. Той обяснява това с факта, че според него в по-малките населени места все още има истински учители, хора с призвание, които оказват дълбоко въздействие върху развитието на младите таланти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg