Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от българското участие на книжния панаир във Франкфурт

Снимка: www.fr.de

Какво място заема българската литература на панаира на книгата във Франкфурт и как премина събитието по повод 15 години от Европейската награда за литература? Директно от Франкфурт разказват в "Нашият ден" Светлозар Желев и писателят Тодор П. Тодоров.

Българските участници общуват активно със свои колеги, особено от Гърция, Франция и Италия, а днес (17 октомври) е денят на българското откриване. Международното литературно събитие протича със сериозно дипломатическо присъствие, като е посетено от постоянния представител на ЕС в Германия, както и от директора на Съвета по образование, младеж, спорт и култура, споделя Желев. 

Желев заявява, че книгоиздаването е бизнес като всеки друг, но същевременно е поле на литературна дипломация, на доверие, общуване и приятелство. Много важни и актуални теми биват обсъждани във формалните и неформалните срещи между книгоиздатели и писатели, разказва Желев и поставя акцент върху лекцията на Енрико Турин, зам.-директор на Федерацията на европейските книгоиздатели. Лекторът е представил резултатите от книгоиздаването през последните 10 години, тенденциите сред читателите и съвременните механизми на книжния пазар.

Днес ще бъде представен Черноморският международен литературен фестивал, чието второ издание ще се проведе в Бургас от 5 до 8 юни, съобщава Желев. Фестивалът обединява литературите на пет държави – Румъния, Грузия, Украйна, Турция и България.

Тодор П. Тодоров се включва в разговора, за да разкаже за вчерашното честване на 15-годишнината от създаването на Европейската награда за литература. Тодоров, който е носител на специално отличие за романа си "Хагабула", споделя, че вчера е презентирана самата роля на наградата за утвърждаването на наградените автори и книги.

Това е особена награда. Тя не се състои само във връчването на признание, нито дори във финансирането на превод. Тази награда в настоящия формат е насочена към изгряващи автори и подпомагане на тяхната активност, като дава възможност на тези писатели в подходящия момент да работят с хора, запознати с международния книжен пазар, по думите на Тодоров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30