Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гунди: Човекът зад легендата – екранен разказ

| обновено на 17.10.24 в 12:53

Часове преди премиерата на един дългоочакван филм, той вече е станал символ на единството на цяла България. Лентата, посветена на футболната легенда Георги Аспарухов – Гунди, разказва не само за неговите спортни успехи, но и за личните му терзания и човешките му страсти. С всяка сцена зрителите ще се потопят не само в постиженията на великия спортист, но и в живота на един обикновен човек, който е обичал, страдал и се борил, както всеки от нас. Този филм вече обединява поколенията и ни напомня за силата на любовта, победите и загубите.

В интервю за предаването "Нашият ден" операторът на филма Борис Славков сподели своите мисли и предизвикателствата, които екипът е срещнал по време на създаването на проекта. Той разказа, че от самото начало са имали надежди, че филмът ще предизвика широк интерес, но не са очаквали всеобщо одобрение, тъй като тежестта да се разкаже историята на такава легенда е огромна. "Още от самото начало имахме надежди, че филмът ще срещне широк интерес, но не и всеобщо одобрение. Рискът да не се справиш добре с историята на една легенда и тежестта върху екипа беше огромен. Затова трябваше да отделим допълнително време, за да обмислим всеки детайл. Не искахме да има самоцелни кадри – всеки момент трябваше да бъде подчинен на историята в дадения етап на филма."

Актрисата Александра Свиленова, която изпълнява ролята на съпругата на Гунди, сподели своите лични преживявания по време на снимките и за процеса, през който е преминала, за да усети и предаде любовта, която е била основната тема на филма. "Опитахме се да предадем цялата любов в този филм – любовта към близките, към семейството, към призванието и към самия човек. За мен това пътешествие беше изцяло ново и непознато. Дори не помня историята от първо лице, но винаги съм чувствала, че тя е част от мен." Актрисата сподели, че още като дете е имала своята връзка с футбола и Левски, макар и несъзнателно. "Когато бях на три години, баба ми ме заведе в Борисовата градина, където по същото време имаше мач. Някак си, от нищото, започнах да викам "само Левски", въпреки че никой не ми беше говорил за отбора."

Александра Свиленова също разказа за първата си среща със съпругата на Георги Аспарухов, Величка Маркова. Тя описа срещата като много емоционална. "На първия снимачен ден се запознахме с Величка Маркова. Това беше много емоционална среща. Имаше ужасно много хора около нас, но ние се оттеглихме в наше кътче и си помълчахме. Разплакахме се, а тя ми каза: "Всичко ще бъде наред." Тези думи останаха с мен през цялото време на снимките."


Операторът Борис Славков разказа също така за техническата страна на проекта и как екипът е вложил огромни усилия, за да създаде автентичност и да пресъздаде точната визуална атмосфера на онова време. "Направихме обстойно проучване за това каква лента се е използвала тогава. Направихме имитации на кинолентата, за да сме сигурни, че цветопредаването ще бъде същото. Дори закупихме обективи от Австрия със същото разположение на лентата." Филмът започва със светли и усмихнати тонове, но постепенно преминава към по-монохромни цветове, когато се стига до трагичните моменти от живота на Гунди.

За екипа беше важно да предаде и връзката между Георги Аспарухов и неговия син Андрей, който е бил малък по време на трагедията. Според Славков най-голямото предизвикателство е било да се пресъздаде по правилния начин любовта, която Аспарухов е изпитвал към своя син. "Най-важната оценка за нас беше тази на Андрей Аспарухов и Величка Маркова, която се надяваше, че сме успели да предадем истинската същност на Гунди – човек, който е обичал дълбоко своето семейство. Беше важно Андрей да осъзнае какъв човек е бил баща му, когато види филма."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07