Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София ще бъде домакин на световна среща на ръководителите на българските фолклорни състави от целия свят

Фолклор и признание: Радослава Недялкова с награда "Българка на годината"

| обновено на 22.10.24 в 11:10
Радослава Недялкова с голямата награда „Българка на годината – Св. Злата Мъгленска“ за 2023 г.
Снимка: ИАБЧ

На тържествена церемония, проведена на 18 октомври 2024 г. в зала "Максима" на Университета за национално и световно стопанство в София, бе връчена наградата "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023". Тазгодишният носител на престижното отличие е Радослава Недялкова, българка, която живее и работи в Милано, Италия.

Наградата, която се връчва на изявени българки в чужбина, е признание за значимия принос на Радослава Недялкова за съхранението и популяризирането на българската култура и традиции извън родината. В своята реч, Недялкова изрази благодарността си за признанието, подчертавайки, че наградата е символ не само на нейния личен труд, но и на усилията на всички българи в чужбина, които ежедневно допринасят за доброто име на България.

Родена в Кюстендил, Радослава Недялкова по професия е инженер. През 2009 г. професионалният ѝ път я отвежда в Италия, където няколко години по-късно основава фолклорна група "Нашенци" в Милано. През 2023 г. групата отбелязва своята десета годишнина. Освен това, Недялкова създава асоциация за българска култура, която активно участва в популяризирането на българските традиции и обичаи.

През 2016 г., заедно с ръководители на фолклорни групи от още шест страни, тя съосновава Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, на която е председател на управителния съвет. Основната цел на асоциацията е да обедини усилията на българите, които съхраняват културата и традициите в чужбина, като същевременно привлича вниманието на българската държава към тяхната дейност.

В изказването си в ефира на предаването "Нашият ден" Радослава Недялкова сподели своите чувства и мотиви:

"Наградата е признание за труда, който полагаме всеки ден, за да покажем България по най-добрия възможен начин, така както я усещаме ние, българите в чужбина – една специална страна с богата култура и уникален фолклор."

Недялкова разказа и за връзката си с фолклора, която датира от ранното ѝ детство в Кюстендил, където традицията на народните събори е дълбоко вкоренена. "Неравноделните тактове, с които толкова много се гордеем, текат във вените ми," споделя тя. 

Създаването на фолклорната група "Нашенци" в Милано е нейният начин да поддържа връзката с родината и да създаде "една малка България в Италия". Групата е съставена от хора с различни възрасти и професии, които заедно създават общност, където могат да празнуват българските празници и да съхраняват културата и езика си. "Всеки неделен ден се събираме, говорим на български, празнуваме всички празници от културния и църковния календар на България, организираме много събития."

Тя също така подчерта значението на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, учредена през 2016 г. на събора "Мегдана на другата България". Според Недялкова, фолклорните състави в чужбина заслужават същото признание и подкрепа, както българските училища зад граница, и очакват от българската държава да признае техния принос, било чрез финансова помощ или друг вид подкрепа.

От 8 до 10 ноември 2024 г. в София ще се проведе среща на ръководителите на българските фолклорни състави от целия свят. Основната цел на събитието е да се утвърди значимостта на тези групи като културни организации и да се постигне по-тясно сътрудничество с българската държава.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05