Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следродилната депресия – причини, симптоми, лечение

Д-р Мирослав Георгиев: За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици

Снимка: Pixabay

Повдигаме темата за следродилната депресия – състояние, което не се среща толкова рядко, колкото ни се иска и което не бива да остава нелекувано. Във "Време за наука" гостува психиатърът д-р Мирослав Георгиев, специалист по социална медицина и обществено здраве с богат опит в лечението на психози, неврози, депресии, панически разстройства и др.

Така наречената "следродилна тъга" (baby blues) засяга межди 50 – 70 % от всички майки. Характерното за това естествено състояние е, че то включва раздразнителност, липса на енергия, тревожност и други симптоми на депресията, но затихва в период до две седмици след раждането, уточнява д-р Георгиев. Следродилната тъга се отдава на хормоналните промени у жената – ниско ниво на естроген и завишен прогестерон, важен за периода на бременността.

За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици, заявява д-р Георгиев и призовава в такъв случай майките да се обръщат към професионална лекарска помощ.

Следродилната депресия в същността си е класическа депресия и се изразява в безсъние или прекален много сън, в потискане на апетита или "емоционално" преяждане, в когнитивни проблеми и суицидни мисли, обяснява д-р Георгиев и подчертава, че единственото подходящо лечение е медикаментозното. Новият тип антидепресанти имат по-малко странични ефекти от лекарствата за кръвно и могат да се приемат дори от бременни жени и деца, изтъква психиатърът.  

Много е важно в периода след раждането майката да получи подкрепа от семейството. Ключова е ролята на партньора, казва д-р Георгиев и допълва, че и мъжете страдат от следродилна депресия, тъй като вниманието и грижата на жената се насочват към друг член на семейството.

Специалистът съветва майките да се стремят към физическа активност, както и да консумират храни като ядки, банани, черен шоколад.

Статистиката сочи, че между 5 и 25 % от жените по света страдат от следродилна депресия. Това състояние е съпътствано от самообвинения и усещане за неспособност за пълноценна грижа към бебето.

Депресията е изключително мъчително състояние, но след започване на медикаментозна терапия пациентите усещат подобрение почти веднага, по  думите на д-р Георгиев.

Грижете се за себе си, за близките си и не подценявайте психичното си здраве.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50