Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на кинореставраторите

До края на годината Националната филмотека ще има възможност да дигитализира със собствени сили филмовото наследство

"Освен да се съхранява и реставрира, аудиовизуалното наследство трябва да се показва пред публика – казва Росен Спасов, ръководител на Отдела за филмова обработка, разпространение и програмиране в Националната филмотека – правим го във филмотечно кино "Одеон", съхраняваме и документи, фотоси, плакати, ръкописи на филмови дейци."

Националната филмотека

Галя Жекова, ръководител на библиотеката там и автор на новия подкаст "Филмотечно", добавя, че има много филмови сценарии и монтажни листове. "Много е богат архивът, реално ние съхраняваме цялото филмово наследство на България, не само като носител на лента."

Ангел Радев, експерт по дигитализация, добавя, че в момента тече процес по обновяване на техниката, очакват се съвременни киноскенери, които ще сканират кадър по кадър лентата с много високо качество. "Надяваме се докрая на годината да можем сами да извършваме целия процес по дигитализация."

Сред етичните въпроси, които повдига кинореставрацията, са може ли да се подобрява качеството на цвета, картината или звука на оригинала, но решението на тези въпроси е ясно – "Можем да направим подобрение, но тогава това не е реставрация, а версия на филма" – обясняват Ангел Радев и Росен Спасов.

Чуйте цялото интервю с част от екипа на Националната филмотека в "Какво се случва“.

Снимки – Национална филмотека

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44