Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

| обновено на 28.10.24 в 12:00
Снимка: Столична община

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова, един от инициаторите на проекта, се разкриват усилията да бъде разказана тази тиха, но съществена част от българската история.

На 2 ноември в пространството "Чистилището" ще се проведе събитие, на което участниците ще могат да научат повече за мисията на HerStory. Проектът не само изследва историите на тези жени, но и организира тематични турове из София – на български и английски – с които да ги направи по-достъпни и осезаеми за хората. В интервюто си в предаването "Нашият ден" Панайотова споделя, че целта е тези турове да върнат тези жени в паметта на града, дори и само в съзнанието на участниците. "Жените правят неща тихо, за да се случат, и след това остават в тишина. Важно е да имаме тази физическа памет, защото тя ни дава основата за това какво са правили жените", казва тя.

Проектът е вдъхновен от различни дами, останали незаслужено в сянката на историята. Една от тях например е жена, номинирана три пъти за Нобелова награда, която въпреки постиженията си днес е непозната за повечето съвременни хора. Туровете започват от стълбите на Софийския университет, като включват посещения на местата, свързани със значимите жени от историята на града.

Групите на тези турове са разнообразни – на българските турове често присъстват местни жители на София, докато английските привличат и чуждестранни студенти, най-вече по програма Еразъм. Тази смесица от хора не само популяризира историята на българските жени, но и насърчава обединение между културите и интерес към общите имена, които могат да вдъхновят.

Пример за забравена, но значима личност е жена, която почти е открила неутроните и която се почита в един от университетските зали на Софийския университет. Туровете включват и емблематични локации, свързани с обществени деятелки, чиито усилия са оставили траен отпечатък върху българското общество. Панайотова отбелязва, че благодарение на тези жени днес приемаме за даденост права, като например правото на жените да учат в университет.

Чуйта разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В България вече няма ферми за норки, но битката за забрана на добива на ценни кожи продължава

Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..

публикувано на 25.05.25 в 13:25

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23