От 1 до 10 ноември 2024 г. София отново ще се превърне в център на дизайна с международния фестивал МЕЛБА — уникално за България събитие, което представя някои от най-значимите имена в областта на графичния и индустриалния дизайн, архитектурата, илюстрацията и кураторската работа. Фестивалът обединява изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневния симпозиум МЕЛБА, а негови организатори са студиото за дизайн "Комплект".
МЕЛБА предлага многообразие от творчески събития и представя пред местната публика нови перспективи към дизайна. Част от програмата са международният симпозиум, изложба на български дизайн, съпътстващи изложби, работилници и лекции, насочени към широк кръг от участници. МЕЛБА е част от по-широка инициатива, стартирана от "Комплект" през 2017 г., с идеята да изгради платформа за българския дизайн чрез проекти като двуезичния онлайн архив на съвременни български дизайнери, регулярните срещи с български автори и ежегодния фестивал.
В интервю за предаването "Нашият ден" Бояна Гяурова, съосновател на студио "Комплект", сподели за създаването и развитието на фестивала:
"Фестивалът започна през 2018 г., но още от самото начало мечтаехме МЕЛБА да прерасне в проект с целогодишна програма", разказва Гяурова. "Поддържаме двуезичен онлайн архив на български дизайнери, който непрекъснато се обновява с нови имена и работи. Освен това организираме редовни срещи с местната публика, където дизайнери от България споделят своите проекти."
Международният симпозиум МЕЛБА е основното събитие на фестивала и тази година ще се проведе на 2 ноември в пространството на "Топлоцентрала". Посетителите ще имат възможността да се срещнат с водещи световни имена в дизайна и да се включат в дискусии по теми, свързани с актуалните тенденции и предизвикателства в сферата.
Новост в тазгодишното издание е изложбата в парковото пространство на НДК.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg