Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 110 години от кончината на Пейо Яворов

Дора Габе и спомените за Яворов: Рядък запис от БНР за юбилея

| обновено на 29.10.24 в 10:36

На 29 октомври 1914 г. България се прощава с един от най-ярките поети на своето време – Пейо К. Яворов. Поетът, чиито стихове оставят дълбока следа в българската и световната литература, продължава да бъде вдъхновение и днес, 110 години след неговата кончина.

В негова памет, на 29 октомври 2024 г., от 11:00 часа Националният литературен музей организира поклонение на гроба на Пейо К. Яворов на Централните софийски гробища. Събитието кани жителите и гостите на София да почетат личността и творчеството на великия поет, чиито творби все още резонират със силни послания и лирична дълбочина. На церемонията ще бъде отслужена панихида, а актьорът Теодор Елмазов ще изпълни избрани стихове на Яворов – думи, които всеки познавач на поезията може да разпознае и почувства като лично послание.

Яворов е неразривно свързан с литературния кръг "Мисъл" и културния подем на Народния театър. Сред неговите драматични произведения, оставили траен отпечатък върху българската културна сцена, са пиесите "В полите на Витоша" (1910) и "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" (1912). Яворовата лирика е не само част от националния литературен канон, но и шедьовър на световната поезия. Творби като "Две хубави очи", "Благовещение" и "Вълшебница" и до днес са символ на силната и нежна душевност на автора, вдъхновен от идеалите на любовта и вътрешния конфликт.

В чест на годишнината Българското национално радио предлага уникална възможност за близка среща с поезията на Яворов. В Златния фонд на БНР са съхранени редки записи, включително изпълнението на стихотворението "Две хубави очи" от Любомир Кабакчиев от 1960 г. Освен това, в архивите може да се чуе интервю с писателката Дора Габе, която споделя своите спомени за Яворов, нейния учител в поезията. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

105 години театър в Перник

105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..

публикувано на 30.10.24 в 16:12
проф. Кирил Топалов (вдясно) и Емил Янев

Бог високо, но не съвсем

В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат. Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и..

публикувано на 30.10.24 в 12:48

Ники Банков: В стендъп комедията няма роли

"Основната задача на черния хумор е да бъде по-пиперлив и нецензуриран, но комедиантът трябва така да поднесе шегата, че дори човек да не е свикнал на такъв хумор, да се засмее" – казва Николай Банков, дългогодишен стендъп комик в "Комеди клуб София" – Темите на черния хумор са тези, които са табу. Неприятните неща в живота. Казват, че началото му е..

публикувано на 30.10.24 в 12:35

С дебат за знанието, идеологиите и пропагандата започна новият сезон на "Философски вечери"

В рубриката "Темата на деня" обръщаме поглед към важни въпроси за знанието, идеологиите и пропагандата през погледа на едни от най-влиятелните философски мислители и актуалните обществени проблеми, които ни вълнуват днес. Повод за разговора е откриването на новия сезон на Философски вечери, организиран от Библиотеката на Гьоте-институт и издателска..

публикувано на 30.10.24 в 12:34

"Зората на човечеството" в музейна експозиция

Националният природонаучен музей при БАН открива на 30 октомври от 17.00 ч. временната изложба "Зората на човечеството" във фоайето на Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев", филиал на НПМ-БАН в Асеновград. Всички познават Люси – най-известната жена, живяла преди 3,18 млн. г. и взела името си от песента на "Бийтълс" "Люси в небето с диаманти"...

публикувано на 30.10.24 в 08:25