Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 110 години от кончината на Пейо Яворов

Дора Габе и спомените за Яворов: Рядък запис от БНР за юбилея

| обновено на 29.10.24 в 10:36

На 29 октомври 1914 г. България се прощава с един от най-ярките поети на своето време – Пейо К. Яворов. Поетът, чиито стихове оставят дълбока следа в българската и световната литература, продължава да бъде вдъхновение и днес, 110 години след неговата кончина.

В негова памет, на 29 октомври 2024 г., от 11:00 часа Националният литературен музей организира поклонение на гроба на Пейо К. Яворов на Централните софийски гробища. Събитието кани жителите и гостите на София да почетат личността и творчеството на великия поет, чиито творби все още резонират със силни послания и лирична дълбочина. На церемонията ще бъде отслужена панихида, а актьорът Теодор Елмазов ще изпълни избрани стихове на Яворов – думи, които всеки познавач на поезията може да разпознае и почувства като лично послание.

Яворов е неразривно свързан с литературния кръг "Мисъл" и културния подем на Народния театър. Сред неговите драматични произведения, оставили траен отпечатък върху българската културна сцена, са пиесите "В полите на Витоша" (1910) и "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" (1912). Яворовата лирика е не само част от националния литературен канон, но и шедьовър на световната поезия. Творби като "Две хубави очи", "Благовещение" и "Вълшебница" и до днес са символ на силната и нежна душевност на автора, вдъхновен от идеалите на любовта и вътрешния конфликт.

В чест на годишнината Българското национално радио предлага уникална възможност за близка среща с поезията на Яворов. В Златния фонд на БНР са съхранени редки записи, включително изпълнението на стихотворението "Две хубави очи" от Любомир Кабакчиев от 1960 г. Освен това, в архивите може да се чуе интервю с писателката Дора Габе, която споделя своите спомени за Яворов, нейния учител в поезията. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25