Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската следа в живота на Карл Джераси – 101 години от рождението му

| обновено на 29.10.24 в 11:55
Карл Джераси
Снимка: Уикипедия

В рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" темата този път беше посветена на мястото на България в сърцето на Карл Джераси – велик ум, химик и драматург, познат като един от създателите на противозачатъчното хапче, кортизона и биоразградимите препарати против насекоми. Тази година се отбелязват 101 години от рождението на учения, а разговорът се проведе с неговия племенник Яков Джераси, режисьора Георги Михалков и актрисата Валерия Кардашевска.

Яков Джераси сподели, че най-хубавите моменти за Карл Джераси са били посещенията му в България, когато винаги пристигал доволен и усмихнат. Яков си спомня как в първите му посещения в България телевизията го чакала на летището – доказателство за уважението и обичта, които страната ни е изпитвала към учения. "Карл беше повече от близък с мен, помогна ми да получа образование и се грижеше за мен след смъртта на баща ми, когато бях само на 14 години", разказа Яков.

Той сподели също, че е предложил Карл Джераси да бъде погребан в България, като символ на уважението, което той изпитваше към страната. Племенникът на учения отбеляза, че предстои официалното погребение, както и откриването на улица на негово име в чест на живота и приноса му за науката и човечеството.

За Карл Джераси България винаги е била "добрата страна". Той е имал сложни чувства към родната си Австрия, но отношението му към България винаги е било ясно и топло. Историята на майка му също оставя следа – тя получава българско гражданство, което в крайна сметка се оказва нейният  "паспорт за живот".

"Карл Джераси е кремиран и не е погребан никъде, предложих да го погребем тук. България го прие някога, ще го приеме и за последно. Баща му и майка му, която е зъболекарка, се разделят. Тя му пише, че ще влезе в концлагер, ако той не вземе някакво отношение. Той взима влака, заминава за Виена и там отново се женят в българското посолство и тя получава български паспорт", разказва.

Разговорът се обогати и с мненията на режисьора Георги Михалков и актрисата Валерия Кардашевска, които са работили с Карл Джераси по неговата пиеса "Табу". Валерия Кардашевска си спомни за първата им среща преди началото на репетициите, когато Джераси е излъчвал особено благородство и сила на характера, съчетани с мекота.

"Както го наричаше една журналистка – човекът, който ни научи да имам деца без да правим секс, и ни помогна да правим секс без да имаме деца. Той излъчваше едно благородство и сила на характера, а в същото време невероятна мекота. Беше благ, ерудиран и много смирен", казва тя.

Георги Михалков също сподели впечатленията си, подчертавайки смирението и мъдростта на учения, както и неговото чувство за хумор. "Карл Джераси възприемаше света и своето място в него с уникално чувство за хумор, дори към собствените си предразсъдъци и пристрастия. Това беше истинско смирение на мъдър човек", каза режисьорът.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30