Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

OpenFest 2024

Софтуерът с отворен код и свободният софтуер са част от движещата сила зад интернет. Благодарение на общите усилия на милиони хора по цял свят, обединени зад този колаборативен начин на създаване, имате възможност да пазарувате онлайн, да се борите за правата си, да използвате социални мрежи, да развивате бизнес и да правите всички неща, които правим в световната мрежа.

Свободният и безплатен за участие фестивал OpenFest, който ще се проведе на 2 и 3 ноември 2024 г. във форум "Джон Атанасов" в София Тех Парк, ще срещне всички посетители с хората и идеите на това движение и ще даде практически насоки за прилагането им.

През двата дни на събитието посетителите ще имат възможност да се срещнат с будни хора, които създават и допринасят за един по-добър свят чрез софтуер и принципите на етичност, отвореност, свободно споделяне на знание и култура.

Сред акцентите тази година, освен програмирането и технологиите, са и модерният и противоречив Изкуствен Интелект, авторските и интелектуални права и изкуството, което, освен че е създадено да провокира, може да бъде и свободно.

Както всяка година от създаването си през 2003 г., целите на OpenFest са:

– да популяризира проекти и идеи, реализирани с помощта на свободен софтуер и софтуер с отворен код, и/или пуснати под свободен лиценз;

– да бъде място за среща на хора, които да споделят знания и опит във всички разнообразни теми и нюанси на свободата;

– да покаже и да вдъхнови създаването на свободното изкуство, като изследва границите на креативността;

– да помогне на всички, които искат да започнат да допринасят или да градят кариера с отворен код и свободен софтуер.

Пълната програма на фестивала можете да видите тук

Чуйте повече в звуковия файл:

Снимка – OpenFest
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На тринайсти без суеверия

В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..

публикувано на 31.03.25 в 16:45
Росен Маринов

Захвърлен в природата

Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..

публикувано на 31.03.25 в 15:10
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05