В предаването "Нашият ден" се състоя вълнуваща среща с Олександър Барон — украински българин, фотограф и активист, който през последните години отдава усилията си за съхраняване на българските традиции в Украйна. Той е заснел десетки събори и културни събития на българите в Украйна и оглавява онлайн изданието "Бесарабски фронт", чиято мисия е да информира българската общност за реалната ситуация в страната, която е изправена пред тежки военни предизвикателства.
Вече повече от три месеца Барон е част от националната гвардия на Украйна, отбелязвайки, че силата му идва от колективния дух на украинците.
"Успяваме да възстановим всеки път счупените врати, прозорци и всичко, което е пострадало. Причината е, че гледаме един от друг и когато видиш как твоя съсед и приятел да го прави, това ти дава сили", споделя той. Барон подчертава, че мотивацията им се корени в разбирането, че те се борят за независимостта на Украйна. За него и за много други украинци защитата на свободата е основополагаща, особено като виждат мизерията в окупираните територии и разбират, че Русия иска да унищожи тази свобода.
"Имаме голямо наследство от епохата на комунизма, но през годините извоювахме тази свобода и израснахме като свободно общество", казва Барон, отбелязвайки, че отстояването на тези ценности ги сплотява.
Макар че украинците не се примиряват с гледките на падащи бомби и ракети, Барон разказва, че всеки от тях намира начин да продължи напред. "Не можеш да свикнеш с бомбите и ракетите. За тези две минути, в които лети ракетата, може и да не успееш да слезеш от етажа, на който си", разказва той. Въпреки всички трудности, Олександър Барон мечтае за победата, която за него се е превърнала в основна цел и надежда за бъдещето.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg