Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян Божидаров за аспектите на явлението, за практиките и историческтите му корени.
Стилиян Йотов разказва за епикурейците и връзката на някои техни представи за боговете, демонстриращи желанието им за наличие на обетовани пространства за съществование. Иво Беров напомня за социалните аспекти на доброволното отшелничество и споделя част от своя личен опит в различни житейски ситуации. Диян Божидаров вижда искейпизма като занимание и изход за хора, които не са обвързани със сериозен семеен или трудов ангажимент. Интересни наблюдения за спорта като противоположност на искейпизма, от една страна, но и също така като възможност за своеобразна медитация и отдушник, а понякога и като увлечение, стигащо до патологии, прави главният асистент от НСА Иван Иванов.
Засягат се и различните аспекти на явлението според различните сфери на познанието – психологическа, социологическа, литературна и др. Цитират се някои идеи и практики на имена като Зигмунд Фройд, Джеръм Селинджър, Алън Силитоу, Борис Христов и др. Френското еchapper, английското to escape – водещи началото си от средновековното понятие за сваляне на наметалото, на плаща, днес са термин, разтеглен между нуждата да намериш различни форми на лична свобода, но и различни форми на болезнени зависимости.
Къде е здравословната граница и има ли я – гостите търсят отговора, или поне поставят въпроси, които ни замислят.
Снимка – Pixabay
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg