Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Цанев: Свободата е много жестоко нещо

Сега, когато имаме свобода, се оказахме неспособни за тази тежка участ

Стефан Цанев
Снимка: Личен архив

За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст.

7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира революцията, войната и злото в контекста на днешния ден и определя този тип човешко поведение като нещо необяснимо.

Обвиненията към изкуството и най-актуалния пример с пиесата "Оръжията и човека", чиято премиера в Народния театър е днес, Цанев обвързва с жестоката страна на свободата. 

"Свободата е много жестоко нещо. Тя те лишава от оправданието, че някой друг е виновен за твоето нещастие. Тя означава, че сам решаваш съдбата си, а не чакаш някой друг да ти помага. Ние загубихме тази самостоятелност", казва писателят.  

Интелигенцията, по думите на Цанев, днес е изтласкана целенасочено от политическата класа. 

"Прагматизмът задуши всичко и това е жестоко. То обезсмисля нашето съществуване като отделни личности на тази планета", казва Цанев.

"Съпротивата прави човека буден. Сега, когато имаме свобода, се оказахме неспособни за тази тежка участ", допълва поетът.

Сезонът на илюзиите никога няма да приключи, по думите на Цанев, който вярва, че именно илюзията различава човека от животното.

"Приближаването до животинското ме вбесява", заявява писателят.

"Ние сме страната на поетите, осъдени на смърт чрез мълчание“ са думи, които Цанев пише в защита на съвременните поети.

Един поет, според Цанев, е жив, ако се чете, ако познават поезията му. Младите поети са обгърнати от мълчание, безразличие и апатия – състояния, които, по думите на писателя, са по-страшни от цензурата.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25