Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от изследването изследването "Преходът: презареждане?".
Експозицията, придружена от дискусионен панел, ще бъде открита на 13 ноември от 18 ч. в Дома на киното. Повече по темата научаваме от госта във "Време за наука" Жана Цонева от Колектив за обществени интервенции.
Снимките в изложбата са направени през пролетта на 2024 година, а придружаващите ги текстове са извадка от задълбочени събеседвания, проведени по същото време в населените места в района на въглищните мини, пояснява Цонева.
Проектът цели да даде гласност на онези пряко засегнати от модернизирането на енергетиката хора, които най-рядко попадат в общественото полезрение. Техните гласове чуваме само когато се разбунтуват, казва Цонева и припомня миналогодишните миньорски протести.
Цонева обръща внимание на начина, по който медиите рамкират дебата, като противопоставят техническия и екологичен "неизбежен прогрес" на "консервативните", защитаващи статуквото работници. Това, по думите на госта, е опростяване на дебата.
Миньорите осъзнават проблема със замърсяването и това е тема, в която взаимно изключващи се позиции намират пресечна точка. Проведените с работниците в мините разговори са представени в каталог към изложбата, поднесен под формата на вестник – така проблемът за декарбонизацията и проблемът за публичността биват обединени.
Цонева запознава слушателите с работата на фотографа Тука Виейра, който се прочува в целия свят с кадър, показващ контраста между луксозна жилищна сграда бедняшки фавел.
Откриването на 13 ноември ще бъде съпътствано от дискусия с авторите на изследването и гост-коментатори – Петко Ковачев, Стойо Тетевенски, Дияна Искрева, бившият директор на РИОСВ – Стара Загора.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg