Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората от община Сливница искат автобусен превоз до населените си места

Снимка: balkanec.bg

Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с. Драготинци, която миналата седмица е пътувала на стоп, за да вземе пенсията си от град Сливница. Подобно е положението на всички жители от селата, прилежащи към община Сливница, които трябва да пътуват до града с цел извършване на финансови операции, получаване на медицинско обслужване, достъп до аптека и т.н.

Защо транспортът по маршрута между Сливница, с. Гълъбовци, с. Гургулят, с. Ракита и Брезник бе спрян, как фирмата превозвач на Община Сливница изпълнява договора си и какво предстои от тук нататък за жителите в района – отговарят протестиращият Александър Маринов и Герасим Герасимов, управител на превозващата фирма.

Вече четвърта година транспорт в селата Гълъбовци, Гургулят и Ракита липсва. На заседание в Община Сливница фирмата изпълнител е обявила, че няма да изпълнява тези селски райони, за които, по данни на протестиращите, получава субсидия 65 хил. лв. на всяко тримесечие – това разказва в ефира на предаването Александър Маринов.

Фирмата, която осъществява превоза във вътрешноселските райони по маршрута София – Сливница, не е сменяна от много години и конкурс не е провеждан на територията на общината, заявява Маринов.  

Герасим Герасимов, управител на фирмата превозвач, заявява, че сумата 65 хил. лв. е "измислена", като реалната тримесечна субсидия за изпълнение на междуселския транспорт възлиза на 21 хил. лв.

Герасимов е спрял автобусите, защото се е обидил от хорското недоволство. Транспортната фирма работи на загуба в този район и е подала заявление за предсрочно прекратяване на договора с Община Сливница. 500 км на ден е дължината на цялата транспортна схема на Сливница, като най-скъпо излиза осигуряването на трима шофьори.

След преговори с кмета на общината е взето решение договорът все пак да бъде изпълнен до 16 декември, като автобуси до с. Ракита ще има, казва Герасимов, който определя гражданската стачка като "мижава" и е категоричен, че не тя е причината за възобновяването на междуселския транспорт.  

Маринов, от своя страна, заявява, че е в процес на преговори със зам.-кмета по транспорта на Община София за пускане на вътрешноградска линия.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40