Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават ентерални храни от държавата, вместо да разчитат на дарителски кампании. Оказа се, обаче, че наредбата, с която НЗОК уж решава проблема, е пълна с куп недомислици, да не кажа абсурди. В резултат на тези недомислици от всички 550 само около 30-35 от нуждаещите се вече имат достъп до тези храни. Но само, ако ги има в аптеките! И все пак родители и специалисти наричат тази малка крачка победа. Така я нарекоха и гостите ни в студиото: д-р Антоанета Тончева – генетик, молекулярен биолог, член на сдружение "Общност Мостове" и Десислава Стефанова – майка на дете с рядко заболяване. Разговорът ни започва от настъпилите промени в лечението на пациентите с малнутриция.

"Животът в бутилка" – така Боряна Драганова, майка на момиче, което вече навърши пълнолетие, нарече живота си. Дъщеря ѝ няма възможност да се възползва от настъпилите промени заради липсата на добре обмислен механизъм за отпускане на ентерални храни.

Друга майка – Лена Стойчева, след 14-годишна борба все пак успява да се сдобие със заветния протокол, който да осигури на порасналия ѝ син в домашни условия да приема тези специални храни.

Чуйте разговорите с Боряна Драганова и Лена Стойчева в звуковия файл.

Липса на цялостна концепция за лечение на малнутрицията в България – това е големият извод, който се налага от разговора до тук. Като последица от това са липса на добра комуникация между ентеролози и диетолози, както и усложнен и недомислен механизъм за отпускане на специални храни.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15