Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анимационният типаж през годините и днес

Д-р Пенчо Кунчев, преподавател в Нов български университет и автор на анимационни филми, представя своя голям труд  "Анимационният типаж: 1906-2012", който обхваща развитието на анимацията от зараждането й до наши дни.

"Емил Рейно прави своя "Театър на светлините" в Париж през 1892 г. Той прави едва ли не първата филмова лента. Може да се каже, че е бил и прародител на компютърните игри, защото е движил своите картинки с ръчки и можел да върне, ако публиката много се забавлява. Братята Люмиер обаче взимат неговата публика, той дори отчаян насича своите апарати и ги изхвърля в Сена" – разказва д-р Пенчо Кунчев за драматичните събития съпътствали раждането на анимацията–„За първи типажи могат да се смятат обаче човечетата на Емил Кол, който създава своите "фантоши". Бил е визионер и експериментатор."

Кинокритикът и също преподавател в Нов български университет Боряна Матеева добавя, че неговата книга може да се приеме за учебник по анимация. Относно развитието на технологиите и нашествието на компютърната анимация тя смята, че ще останат две направления в анимацията, подобни на авторското и комерсиалното кино. Според д-р Кунчев обаче въпреки, че вече има толкова добри компютърни програми, които имитират до съвършенство ръчните рисунки, по-важното за студентите е първо да се научат да рисуват.

Двамата се обединяват около виждането, че от българската анимация изчезват важните теми за хумора и еротиката. "Около нас е пълно с теми, ами наведете се и вземете една" – завършва Пенчо Кунчев с призив към съвременните български аниматори.

Представянето на книгата е на 20 ноември, сряда, от 18 часа в книжарницата на НБУ в Центъра на София.

Чуйте Пенчо Кунчев и Боряна Матеева в "Какво се случва".

Снимки: ФС на Пенчо Кунчев
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10