Д-р Пенчо Кунчев, преподавател в Нов български университет и автор на анимационни филми, представя своя голям труд "Анимационният типаж: 1906-2012", който обхваща развитието на анимацията от зараждането й до наши дни.
"Емил Рейно прави своя "Театър на светлините" в Париж през 1892 г. Той прави едва ли не първата филмова лента. Може да се каже, че е бил и прародител на компютърните игри, защото е движил своите картинки с ръчки и можел да върне, ако публиката много се забавлява. Братята Люмиер обаче взимат неговата публика, той дори отчаян насича своите апарати и ги изхвърля в Сена" – разказва д-р Пенчо Кунчев за драматичните събития съпътствали раждането на анимацията–„За първи типажи могат да се смятат обаче човечетата на Емил Кол, който създава своите "фантоши". Бил е визионер и експериментатор."
Кинокритикът и също преподавател в Нов български университет Боряна Матеева добавя, че неговата книга може да се приеме за учебник по анимация. Относно развитието на технологиите и нашествието на компютърната анимация тя смята, че ще останат две направления в анимацията, подобни на авторското и комерсиалното кино. Според д-р Кунчев обаче въпреки, че вече има толкова добри компютърни програми, които имитират до съвършенство ръчните рисунки, по-важното за студентите е първо да се научат да рисуват.
Двамата се обединяват около виждането, че от българската анимация изчезват важните теми за хумора и еротиката. "Около нас е пълно с теми, ами наведете се и вземете една" – завършва Пенчо Кунчев с призив към съвременните български аниматори.
Представянето на книгата е на 20 ноември, сряда, от 18 часа в книжарницата на НБУ в Центъра на София.
Чуйте Пенчо Кунчев и Боряна Матеева в "Какво се случва".
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..
Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...
Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим. Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg