За последните 15 години у нас се е увеличил устойчиво делът на момчетата в първи клас с тежка форма на затлъстяване. Сред първокласниците в селата затлъстяването е нараснало трикратно. Това показва анализ на здравните институции в България, направен като част от инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата. Проучването от 2023 година сочи, че над 30% от първокласниците са с наднормено тегло – информира Елена Бейкова.
Чуйте репортажа в звуковия файл:
Темата в Lege Artis коментира д-р Татяна Матева, диетолог и общопрактикуващ лекар от Русе: "Общопрактикуващите лекари имат основна роля в това да диагностицират и да проследяват затлъстяването. В тази връзка Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е отправило предложение затлъстяването при деца да бъде включено като диспансерна диагноза при нас. Очакваме отговор от институции и промени в наредби за диспансерно наблюдение и НЗОК."
Здравната общност отдавна е признала, че затлъстяването е болест, подчертава д-р Матева.
Необходимо е да бъдат установени тези деца, да им бъдат направени изследвания и да бъдат изпратени на ехография на коремния орган. След това трябва лекарите да дадат съвети за правилно хранене и физическа активност – не става само с контрол на храната, пояснява д-р Матева.
"Профилактичното мислене е водещо в главата на общопрактикуващия лекар. Първото решение е да съобщим, че има проблем и да информираме обществото", казва лекарят.
Д-р Матева изтъква значението на физическата активност в ранна възраст: "Едно дете, което се движи активно, подсъзнателно избира и добрата храна от която тялото се нуждае, но за съжаление българските деца водят заседнал живот."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..
Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..
В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...
Когато на правото му се завива свят – говори в "Нашият ден" литературният теоретик Камелия Спасова. Повод за разговора е семинарът "Световъртежите на юридическото: когато правото срещне литературата", част от инициативата "Литература и право". Събитието е организирано от секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология..
Опит за осмисляне на случващото се в страната ни и по света в "Нашият ден" правим с помощта на политолога Христо Анастасов. По думите на Анастасов сме свидетели на най-големия прелом на човечеството поне от 1989 година насам. Този път обаче зарядът не е насочен към възход на демокрацията, а е "тъмен скок към неизвестното". Вината за поредицата от..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg