Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Доц. Иван Иванов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.

България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това съобщи за БНР Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията "Едно здраве" в Генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" на Европейската комисия.

Чуйте репортажа в звуковия файл: 

Темата за антимикробната резистентност в Lege Artis коментира доц. д-р Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория "Kонтрол и мониториране на антибиотичната резистентност" към Националния център по заразни и паразитни болести.

"Ваксините отдавна са доказали своята ефективност, като превантивна мярка за разпространение и развитие на антимикробната резистентност. Пример е пневмококовата ваксина, която вече на 15 години се употребява", казва доц. Иванов и допълва, че ваксината се нуждае от актуализация.

Специалистите залагат много на ваксинопрофилактиката. Затова, по думите на доц. Иванов, е необходимо повишаване на информираността относно проблема с резистентността. Това е в основите на стратегията на СЗО и на ЕК.

Надзорът трябва да се повиши чрез нови методи за идентифициране и доказване на резистентни микроорганизми и повишаване на диагностичните възможности. Задължително е ограничаването и разумната употреба на антибиотици в болничната и извънболничната помощ, подчертава доц. Иванов.

Националният план за борбата с резистентността все още не е одобрен за финансиране, като гостът изразява надежда, че в една по-стабилна политическа среда програмата ще влезе в действие.

Чисто нов клас антибиотици не е известен от 25 години насам, тъй като производителите са демотивирани от големите разходи, необходими за клинични проучвания.

Решението на проблема с резистентността е да проявим сила и воля в опазването на това, което имаме в момента, смята доц. Иванов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57