Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудото шоколад – Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..."

Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът.

Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали истински шоколад, а може би, защото не знаете как и къде се раждат съставките му. За всичко това и още много за шоколада искаме да ви разкажем в петте епизода на тази "Радиоенциклопедия".


Епизод едно се връща назад във времето на маите и ацтеките, които първи започват за пият напитка, която днес можем да наречем горещ шоколад. Разказва за това как преди да се превърне в изкушаващото нежно блокче, с лъскава повърхност, която се топи докато става част от нас или пък в "божествена напитка" шоколадът изминава дълъг път.

Отначало той е просто какаов плод. Да, плод. Расте на дърво, което, представете си, вирее само в определени части на света. Отглеждат какаото насред екваториалната джунгла, режат го с мачете, защото дървото му няма клони, а плодът расте направо от стеблото и после го оставят да ферментира.


Какаовото дърво е както казва един от събеседниците ни "сякаш нещо, което не идва от този свят."

От този първи епизод ще научите много любопитни истории от нашите събеседници, някои от които са посетили Перу и други места, където расте какаото и от първо лице разказват за джунглата, за чудото на ферментацията, държали са в ръцете си какаови шушулки във весели цветове, докосвали са нежните какаови зърна, после грижливо са ги обработвали за да ги превърнат в шоколад за всички нас.


В епизода участват: шеф Ради Стамболов, Красимир Бенямин, собственик и съосновател на шоколадова фабрика в София, Магдалена Кърлет. консултант по здравословно хранене, Антон Кринчев, собственик и съосновател на малка шоколадова лаборатория в София.


Снимки: Антон Кринчев и Красимир Бенямин и двамата пътували до местата, където се ражда какаовият плод.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40
Илюстрация на Любен Зидаров

Скритата сила на вълшебната приказка – Разказвачите

Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...

публикувано на 26.03.25 в 09:23